Predstavitelia únie sa zídu v utorok v Bruseli, aby prediskutovali otázku, či prestanú pozývať disidentov na recepciu v Havave v deň tamojšieho štátneho sviatku. Táto prax natoľko popudila kubánsku vládu, že zatvorila dvere pred európskymi diplomatmi.
Zmrazenie diplomatických vzťahov, charakteristické ignorovaním diplomatov a telefonátov, viedlo podľa presvedčenia Španielska a Británie do slepej uličky, čo je v protiklade k záujmom, ktoré má EÚ na Kube.
"Myslím si, že politika sa do konca roka zmení," uviedol jeden európsky diplomat. "Je nálada na zmenu za predpokladu, že to dáme do poriadku."
"Nachádzame sa v prázdnote. Zmrazenie (vzťahov) nám sťažuje robiť to, čo by sme tu mali robiť, čo je príprava na pocastrovskú transformáciu," dodal.
Otázka zmeny kurzu viedla k rozdeleniu 25-členného bloku EÚ.
Nemecko a Holandsko, ako aj niekoľko nových členských štátov zo strednej Európy, sú proti zmene politiky bez zlepšenia situácie v ľudských právach na karibskom ostrove.
Pokus obnoviť politický dialóg s Kubou začal socialistický premiér Španielska José Luis Rodríguez Zapatero. Španielsko je krajinou s najužšími hospodárskymi, kultúrnymi a historickými vzťahmi s Kubou - jeho bývalou kolóniou.
Nemecký kancelár Gerhard Schröder, ktorý sa minulý pondelok stretol so Zapaterom v Španielsku, spochybnil, že obnovenie dialógu s Havanou pomôže posilneniu demokracie na Kube. Základné podmienky na Kube sa podľa neho ešte musia posilniť.
Španielsko sa domáha zrušenia opatrení, ktoré únia zaviedla proti Kube - pozvánky pre disidentov a pozastavenie návštev politických špičiek na ostrove - v odpovedi na uväznenie 75 disidentov a popravu troch Kubáncov, ktorí pri pokuse o útek do USA uniesli trajekt. Úrady zatiaľ pustili na slobodu iba siedmich disidentov.
Madrid uviedol, že opatrenia poslúžili svojmu účelu a zvýšili profil a medzinárodné uznanie kubánskych disidentov. Na druhej strane ale viedli do slepej uličky, čo obmedzuje európsky vplyv na Kube.