Madrid 13. novembra (TASR) - Asi 5000 osôb sa dnes zišlo v Madride na demonštrácii požadujúcej právo na sebaurčenie pre Saharawiov, obyvateľov Západnej Sahary.
Demonštranti, vrátane Saharawiov žijúcich v španielskom exile, vyzvalo španielsku vládu, aby využila svoje dobré vzťahy s marockým kráľom Muhammadom VI. s cieľom presadiť tzv. Bakerov plán na vyriešenie konfliktu.
"Saharawiovia žijú 30 rokov v exile, kým cudzia krajina - Maroko - vládne na zemi ich predkov," povedal Maria Jose Fisac, právnik, ktorý v Európe bojuje za práva Saharawiov. Fisac v roku 1998 získal rozhodnutie najvyššieho súdu, ktorý Saharawiom narodeným pred španielskym stiahnutím zo Západnej Sahary (1975), uznáva právo na španielske občianstvo.
Spor má korene v roku 1975, keď Španielsko opustilo územie na západnom pobreží severnej Afriky, ktoré následne anektovalo Maroko a do Západnej Sahary vyslalo svojich vojakov a osadníkov. Do exilu ušlo asi 200.000 Saharawiov a mnohí stále žijú v utečeneckých táboroch v Alžírsku. Iní našli útočisko v Mauretánii a v Európe, hlavne v Španielsku, bývalej koloniálnej mocnosti.
Povstalci z frontu Polisario sa snažia presadiť referendum, ktoré by viedlo k demokratickému sebaurčeniu Saharawiov. Túto požiadavku podporil aj madridský pochod.
Líder frontu Mohamed Abdelaziz sa má 26. novembra stretnúť so španielskym premiérom Josém Luisom Zapaterom.
Boje na Západnej Sahare v roku 1991 ukončilo OSN sprostredkované prímerie, ktoré vyzýva na referendum o tom, či má územie zostať súčasťou Maroka, alebo či má byť nezávislé.
Maroko si chce ponechať suverenitu nad oblasťou a odmieta Bakerov plán, predložený bývalým šéfom americkej diplomacie Jamesom A. Bakerom. Maroko Západnej Sahare ponúklo regionálnu autonómiu.
Podľa Bakerovho plánu by mala Západná Sahara okamžite dostať samosprávu s tým, že do piatich rokoch sa uskutoční referendum o prípadnej nezávislosti, alebo zotrvaní v rámci Maroka.