Ramalláh 13. novembra (TASR) - Bývalý šéf palestínskych bezpečnostných síl Muhammad Dahlan, ktorého mnohí považujú za možného nástupcu Jásira Arafata, dnes vyhlásil, že po smrti prezidenta medzi palestínskymi lídrami nedôjde k neúprosnému a ťažko kontrolovateľnému boju o moc.
Právomoci zosnulého palestínskeho prezidenta prevzali po častiach a na prechodnú dobu jeho najbližší spolupracovníci, z ktorých však nikto nebol jednoznačne stanovený za následníka Jásira Arafata. Muhammad Dahlan (43) je najmarkantnejším reprezentantom mladšej generácie lídrov, požadujúcich reformu palestínskych bezpečnostných síl a prijatie prísnejších protikorupčných opatrení.
"Boj o moc medzi jednotlivými palestínskymi lídrami neprichádza do úvahy. Myslím si, že charakteristickou črtou prechodného obdobia bude naopak duch vzájomného porozumenia, mierovej spolupráce, stability a skutočného partnerstva," zdôraznil Dahlan v interview, poskytnutom agentúre Reuters.
Muhammad Dahlan v súčasnosti nezastáva žiadnu oficiálnu funkciu, ale v pásme Gazy, ktoré je pred plánovaným stiahnutím izraelských vojakov a kolonistov ohniskom vášnivých sporov medzi rôznymi palestínskymi frakciami, naďalej patrí medzi najvplyvnejšie osobnosti.
Dahlan bol jedným z mála palestínskych lídrov, ktorí sa otvorene stavali proti autokratickému spôsobu vládnutia Jásira Arafata, ktorého v piatok pochovali v priestoroch jeho hlavného sídla v predjordánskom Ramalláhu.