Praha 12. novembra (TASR) Bývalá veľvyslankyňa USA v Československu Shirley Temple-Blacková v roku 1989 v novembri a v decembri v hláseniach do ústredia predpovedala politickú budúcnosť Václava Havla. Podľa českých Lidových novín (LN) to vyplýva z dokumentov, ktoré dvojjazyčne pod názvom Praha-Washington-Praha práve dnes knižne vydáva ako svoju prvú publikáciu vydavateľstvo Knihovna Václava Havla.
Editorom knihy dokumentov je renomovaný český historik Vilém Prečan. Dokumenty prišli do Prahy z amerického Archívu národnej bezpečnosti, ktorý ich získal od amerického ministerstva zahraničných vecí.
V hláseniach do vlasti americká veľvyslankyňa podrobne, ale aj vtipne komentuje dianie v krajine a cituje informátorov, ktorých ambasáda mala nielen v Občianskom fóre, ale aj v Adamcovej vláde a v komunistickej strane. USA odtajnili iba 150 depeší z celkového množstva asi 2500. Do knihy sa dostalo aj 120 dokumentov, ktoré však majú vymazané niektoré mená a pasáže.
Dubčekova úloha v udalostiach posledných niekoľkých dní zostáva nejasná, hlásila veľvyslankyňa v prvých revolučných dňoch s tým, že protagonista Pražskej jari je v kontakte s Občianskym fórom (OF) aj s Verejnosťou proti násiliu (VPN), ale do Prahy zatiaľ nepricestoval a na verejných zhromaždeniach nevystúpil. Jeden z informátorov dokonca americkú ambasádu varoval, že Dubček by mohol byť v kontakte s bývalým predsedom vlády Lubomírom Štrougalom.
Veľvyslankyňa Shirley Temple-Blacková v jednom z hlásení do Washingtonu spochybnila úprimnosť Havlovho výroku, že chce iba dosiahnuť konanie slobodných volieb a potom sa vráti k písaniu a divadlu. Ale to, ako hladko vstúpil do politického života, nás vedie k myšlienke, že by v prezidentskej funkcii mohol nájsť zaľúbenie, takže by potom bolo pre neho ťažké z nej odísť, predpovedala.
Veľvyslanectvo si na základe rozhovoru s informátorom z KSČ vytvorilo aj predstavu o prognostikovi Valtrovi Komárkovi, o ktorom sa svojho času uvažovalo ako o budúcom premiérovi. Zdroj varoval, že by to znamenalo katastrofu, pretože Komárek je skvelý teoretik, ale nikdy nič neriadil. Aj ďalší informátori z Prognostického ústavu potvrdili, že Komárek má povesť roztržitého a dezorganizovaného profesora.
Podľa LN je kniha od roku 1990 iba druhým skutočne cenným dokumentom svojho druhu. Tým prvým boli autentické záznamy z rokovaní štátnej moci s delegáciami OF a VPN v novembri a decembri 1989, ktoré autor Vladimír Hanzel pod názvom Zrýchlený tep dejín vydal v roku 1991.
Americké depeše z Prahy by mohli byť výzvou druhej strane Moskve. Pohľad Rusov na novembrové a decembrové udalosti v Československu by bol podľa LN ešte zaujímavejší než pohľad Američanov.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab