Káhira/Ramalláh 11. novembra (TASR) - Lietadlo s telesnými pozostatkami zosnulého Jásira Arafata pristálo dnes večer na medzinárodnom letisku v egyptskej Káhire, kde sa v piatok uskutoční aj oficiálna vojenská rozlúčka s palestínskym prezidentom.
Arafat zomrel dnes ráno vo veku 75 rokov po takmer dvoch týždňoch hospitalizácie vo vojenskej nemocnici Percy na parížskom predmestí Clamart, kam ho prijali 29. októbra s celkovým zhoršením zdravotného stavu a abnormálnym krvným obrazom.
Rakvu s telom previezli na blízku vojenskú základňu Galá, v ktorej areáli sa nachádza aj nemocnica, mešita a spoločenský klub pre armádnych dôstojníkov.
Telo bude počas noci v nemocnici, nad ránom ho prevezú do mešity, kde sa uskutoční posledná rozlúčka. Tá sa mala pôvodne konať v mešite na káhirskom medzinárodnom letisku, ale z bezpečnostných dôvodov ju preložili na bývalú britskú vojenskú základňu. Očakáva sa, že modlitbu za zosnulého prednesie veľký šejk káhirskej mešity al-Azhar, vplyvný moslimský duchovný Muhammad Sajíd Tantáví.
Po poslednej rozlúčke v Káhire, ktorá sa v prítomnosti zástupcov mnohých štátov sveta začne v piatok o 10.00 h SEČ, Arafatovo telo helikoptérou prevezú na Západný breh a - podľa tlačovej agentúry AP - ešte do západu slnka pochovajú v jeho sídle Mukatá v Ramalláhu, kde palestínsky prezident žil tri roky odrezaný od sveta izraelskou armádou.
Ak by sa v centre Ramalláhu uskutočnila procesia za Arafatovou rakvou, bolo by to najväčšie pohrebné zhromaždenie od smrti egyptského prezidenta Gamála Abd an-Násira v roku 1970. Tento scenár by však mohol vyvolať obavy o bezpečnosť arabských štátnikov, ktorí by eventuálne prejavili záujem zúčastniť sa aj na samotnom pohrebe.
Pred Mukatou sa dnes večer zišli tisíce Palestínčanov, aby vzdali úctu ich zosnulému lídrovi. Boli medzi nimi aj sympatizanti Arafatom založeného hnutia Fatah, ale aj radikálnej islamistickej organizácie Hamas a prívrženci Brigád mučeníkov al-Aksá napojených na Fatah. Mnohí z nich tvrdili, že Arafat bol otrávený Izraelom alebo ľuďmi v jeho bezprostrednom okolí.
V čase demonštrácie sa na nádvorí pevnosti Mukatá konal nácvik palestínskej čestnej stráže a vojenskej jednotky, ktorá zahrá palestínsku hymnu, a skupina robotníkov ukončovala výkop hrobu.
Miesto posledného odpočinku je vzdialené asi 200 metrov od krídla budovy, v ktorom Arafat strávil posledné tri roky života. Hrob bude vystlaný zemou z Jeruzalema, kde si Arafat prial byť pochovaný, ale Izrael to nedovolil.
Podľa palestínskych zdrojov Arafatovo telo bude uložené v betónovom sarkofágu, aby mohlo byť časom prevezené do Jeruzalema a pochované v súlade s vôľou zosnulého.
1 2 4 pel