Brusel 11. novembra (TASR) Slovensko by súčasťou trojčlenného tímového predsedníctva v Európskej únii, ktoré nová ústava zavedie od roku 2007, mohlo byť spoločne s Talianskom a Luxemburskom od druhého polroku 2014 do konca roku 2015.
Vyplýva to z predbežného rozvrhu tímových predsedníctiev, ktorý členským štátom EÚ predložilo v dôverných rokovaniach Holandsko ako momentálne predsedajúca krajina únie.
Rozvrh sa však ešte môže meniť, pretože viaceré členské štáty k nemu vyjadrili výhrady. Konečné rozhodnutie by chcelo Holandsko dosiahnuť do decembrového summitu únie.
Prvým predsedajúcim tímom má byť v roku 2007 a v prvom polroku 2008 trojica Nemecko, Portugalsko a Slovinsko. Slovinský veľvyslanec Ciril Štokelj dnes po konzultácii s holandským predsedníctvom informoval, že jeho krajina návrh prijíma.
Ako druhú trojicu navrhujú Holanďania v rokoch 2008-09 Francúzsko, Českú republiku a Švédsko, v rokoch 2010-11 by mali nasledovať Španielsko, Estónsko a Belgicko. V druhom polroku 2011 a v roku 2012 majú prísť na rad Poľsko, Dánsko a Cyprus, rok 2013 a prvá polovica 2014 bude patriť Írsku, Lotyšsku a Grécku.
Potom bude na 18 mesiacov nasledovať Taliansko, Slovensko a Luxembursko, v rokoch 2016-17 Holandsko, Malta a Maďarsko, 2017-18 Británia, Litva a Bulharsko a na záver cyklu 27 členských krajín v rokoch 2019-20 Rakúsko, Rumunsko a Fínsko.
Tímové predsedníctvo v EÚ zavádza nová európska ústava, ktorá v prípade úspešnej ratifikácie vstúpi do platnosti na jeseň 2006. Ústava výrazne zmení systém predsedníctva v EÚ. Zanikne dnešné rotujúce šesťmesačné predsedníctvo jednej členskej krajiny a na čele Európskej rady (šéfovia štátov a vlád) bude stáť na 2,5 roka zvolený stály prezident.
Rade ministrov zahraničných vecí bude trvale predsedať novovytvorený šéf európskej diplomacie a ostatné ministerské rady budú mať 18-mesačné tímové predsedníctvo. Ústava predpokladá, že členské krajiny sa budú v tímovom predsedníctve rovnoprávne striedať.
Podľa ústavy by počas 18-mesačného obdobia mala každých šesť mesiacov predsedať všetkým ministerským radám (okrem ministrov zahraničia) vždy jedna krajina z určenej trojice, pričom zvyšné dve by jej mali pomáhať. Podľa holandského návrhu by Slovensko predsedalo radám v prvom polroku 2015.
Tímy by mali byť podľa diplomatov geograficky i politicky vyvážené, mali by kombinovať staré a nové krajiny, veľké a malé, severné a južné. V jednom tíme by sa podľa možnosti nemali stretnúť susedné štáty.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed