Vilnius 11. novembra (TASR) - Litva sa dnes stala vôbec prvým členským štátom Európskej únie, ktorá ratifikovala európsku ústavnú zmluvu.
Parlament (141-členný Seimas) ratifikoval ústavu pomerom hlasov 84:4, pričom traja poslanci sa hlasovania zdržali a 50 neboli na zasadaní prítomní. Podľa zákonov platných v Litve stačí na schválenie medzinárodnej dohody 57 hlasov.
Litva, ako jedna z desiatich nových členských krajín 25-člennej únie, tak predbehla Taliansko, ktoré malo v pláne ratifikovať ústavu EÚ ešte pred Vianocami symbolicky ako prvé.
Lídri EÚ totiž len pred dvoma týždňami (29. októbra) v rímskom Kapitole slávnostne podpísali tento historický dokument. Slávnostný podpis ústavy sa uskutočnil v zrenovovanej sále Sala degli Orazi e Curiazi, kde sa v roku 1957 podpisovali zakladajúce zmluvy niekdajšieho Európskeho spoločenstva.
Aby ústava nadobudla platnosť, musia ju ratifikovať parlamenty všetkých 25 členských štátov únie, pričom by nadobudla platnosť v roku 2007. Asi desať z nich však plánuje uskutočnenie referenda, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že niektorá krajina dokument odmietne a spôsobí tak jeho zablokovanie.
Zorganizovanie referenda doteraz oficiálne ohlásilo Francúzsko, Británia, Portugalsko, Dánsko, Írsko a Luxembursko. Očakáva sa, že celonárodné hlasovanie sa uskutoční aj v Belgicku, Česku a Poľsku. Jediné "nie" by mohlo ústavu zablokovať.
Euroústava sa skladá z preambuly a štyroch častí. Prvá definuje hodnoty, ciele, kompetencie, inštitúcie a nástroje EÚ, obsahuje ustanovenia o základných právach, občianstve, demokratickom živote a financovaní únie.
Upravuje tiež podmienky prijatia krajiny EÚ a prvýkrát aj dobrovoľného vystúpenia z nej. Druhú časť ústavy tvorí Charta základných práv, tretia najrozsiahlejšia podrobne rozoberá fungovanie EÚ, jej politiky v jednotlivých oblastiach i spôsob rozhodovania.
Štvrtá časť všeobecné a záverečné ustanovenia, upravuje spôsob prechodu z terajšej zmluvnej základne EÚ na ústavnú zmluvu, jej ratifikáciu a spôsob zmeny textu.