Londýn 10. novembra (TASR) - Teroristická sieť al-Káida sa začne do dvoch rokov rozkladať, pričom tento proces budú sprevádzať hádky rôznych frakcií a návrat militantov k ich koreňom, predpovedal dnes vysoký poradca britského parlamentu.
Podľa profesora Michaela Clarka, odborného poradcu obranného výboru dolnej snemovne britského parlamentu, budú v dôsledku rozpadu štruktúry al-Káidy môcť bezpečnostné služby zvíťaziť vo "vojne" proti terorizmu.
"Myslím si, že (trhliny) sa začnú objavovať v najbližších 12 mesiacoch až dvoch rokoch," uviedol Clarke pre tlačovú agentúru Reuters na bezpečnostnej konferencii v Londýne.
Clarke predpokladá rozpad teroristickej siete na menšie rôznorodé bunky, ktoré budú môcť byť ľahšie infiltrované agentmi a eliminované, čím prestane byť al-Káida schopná uskutočňovať veľké útoky typu atentátov v USA z 11. septembra 2001.
"Terorizmus sa vráti skôr k lokálnejším záležitostiam. Bude obmedzený na úroveň, s ktorou dokážu ľudia žiť," vyhlásil Clarke, ktorý je riaditeľom Inštitútu pre medzinárodnú politiku na londýnskej King's College.
Pyramídová štruktúra al-Káidy - s Usámom bin Ládinom a jeho asi 30 spolupracovníkmi na čele siete rozvíjajúcej sa do voľného združenia skupín - sa ukáže byť namiesto niekdajšej prednosti závažnou slabinou. Skupiny spojené s al-Káidou po celom svete sa začnú venovať svojim lokálnym programom, uviedol Clarke.
Clarke poukázal na Irak, kde stúpenci zosadeného prezidenta Saddáma Husajna bojovali po boku zahraničných žoldnierov spojených s al-Káidou, hoci nemali nič spoločné. Napokon pôjdu Saddámoví verní vlastnou cestou a hierarchia bude oslabená.
Spojenie s bin Ládinovou sieťou sa ukázalo byť škodlivé aj pre záujmy iných militantov, napr. čečenských separatistov. Tieto tendencie sa budú zvyšovať s vytrácajúcim sa "čarom" obklopujúcim bin Ládina a nástupom politických vnútorných sporov.
"Kdekoľvek sa dostanete k všeobecnému hnutiu, ľudia budú súperiť o vedúce postavenie, a to považujem za ďalšiu fázu," povedal Clarke.
Významným nedostatkom al-Káidy podľa neho je úplné nepochopenie západnej spoločnosti a presvedčenie, že môže zastrašovať vlády a dosiahnuť tak svoje ciele. "Môžu spôsobiť veľké ťažkosti, nemôžu ich však poškodiť tak, ako si myslia, že môžu," dodal Clarke.