Brusel 9. novembra (TASR) Holandsko ako predsedajúca krajina EÚ začalo s členskými štátmi dôverné konzultácie s cieľom dohodnúť časový rozpis tímových predsedníctiev, ktoré budú riadiť ministerské rady únie od roku 2007.
Z predbežného návrhu vyplýva, že prvým takýmto tímom, ktorý by viedol zasadnutia ministrov prvých 18 mesiacov, by malo byť Nemecko, Portugalsko a Slovinsko. V polovici roku 2008 by túto trojicu mali nahradiť Švédsko, Francúzsko a Česká republika, od roku 2010 by mala nastúpiť ďalšia trojica.
Predstavitelia EÚ ani diplomati nechcú zatiaľ o rokovaniach hovoriť s tým, že ide o mimoriadne citlivú otázku. Holandsko si tento týždeň pozýva veľvyslancov jednotlivých členských štátov na dôverné schôdzky, na základe ktorých potom upraví pôvodný návrh. Slovenský veľvyslanec pri EÚ Maroš Šefčovič bol u Holanďanov dnes.
Cieľom je dohodnúť harmonogram budúcich predsedníctiev na decembrovom summite EÚ. Tímy by mali byť geograficky i politicky vyvážené, mali by kombinovať staré a nové krajiny, veľké a malé, severné a južné. V jednom tíme by sa podľa možnosti nemali stretnúť susedné štáty.
Slovensko sa podľa diplomatov snaží harmonogram aktívne ovplyvniť a patrí skôr k tým ambicióznejším, ktorí chcú únii predsedať radšej skôr ako neskôr.
Tímové predsedníctvo v EÚ zavádza nová európska ústava, ktorá v prípade úspešnej ratifikácie vstúpi do platnosti na jeseň 2006. Ústava výrazne zmení systém predsedníctva v EÚ. Zanikne dnešné šesťmesačné predsedníctvo jednej členskej krajiny a na čele Európskej rady (šéfovia štátov a vlád) bude stáť na 2,5 roka zvolený stály prezident.
Rade ministrov zahraničných vecí bude trvale predsedať novovytvorený šéf európskej diplomacie a ostatné ministerské rady budú mať 18-mesačné tímové predsedníctvo. Ústava predpokladá, že členské krajiny sa budú v tímovom predsedníctve rovnoprávne striedať.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed