Káhira 8. novembra (TASR) Jedno povstalecké hnutie zo západosudánskeho regiónu Darfúr dnes vyzvalo oficiálny Chartúm, aby jeho predstavitelia na rokovaniach v Abuji bez podmienok podpísali dva protokoly - bezpečnostný a humanitárny vypracované v rámci rokovaní o urovnaní konfliktu v západosudánskom regióne.
Hovorca Hnutia za oslobodenie Sudánu (SLM) Mahmúd Husajn v telefonickom rozhovore z Abuji do Káhiry pre agentúru AFP povedal, že vláda v Chartúme sa usiluje spojiť dve veci: humanitárny a bezpečnostný protokol na jednej strane a politické principiálne vyhlásenie na druhej strane.
Vláda musí podpísať oba protokoly bez podmienok a bez čakania na politické principiálne vyhlásenie, uviedol hovorca SLM.
V nigérijskej metropole Abuja sa konajú rokovania medzi predstaviteľmi sudánskej vlády a dvoma povstaleckými organizáciami z Darfúru: SLM a Hnutia za spravodlivosť a rovnosť (JEM). Sprostredkovatelia z Africkej únie (AÚ) sa už niekoľko dní pokúšajú odblokovať rokovania, ktoré stoja na dôležitej bezpečnostnej otázke.
Husajn potvrdil, že je potrebné vytvoriť bezletovú zónu, v ktorej by mali zakázaný prelet sudánske vojenské lietadlá. Chartúm kategoricky odmieta dokument o bezpečnosti, v ktorom by bola zmienka o vytvorení bezletovej zóny.
Zástupcovia oboch povstaleckých hnutí 5. novembra oznámili, že nebudú diskutovať o principiálnej deklarácii (Deklarácia z Abuji), kým sa sudánska vláda jasne nevysloví o projekte bezpečnostnej dohody, vrátane klauzuly o vytvorení bezletovej zóny v Darfúre.
Prišli sme do Abuje rokovať o mieri, ale sme pripravení znova obnoviť vojnu, uviedol Husajn.
V Darfúre od apríla tohto roku platí prímerie, ktoré obe strany sudánska armáda a provládne arabské milície (džandžavídi) i povstalecké hnutia porušujú. AÚ v tomto čase rozmiestňuje v západosudánskej provincii približne 3000 rwandských a nigérijských vojakov v rámci síl AÚ, ktorých úlohou je zaistiť bezpečnosť odídencov a pozorovateľov prímeria.
V regióne Darfúr trvá od februára minulého roku občianska vojna. Podľa OSN v nej zomrelo približne 70.000 ľudí. OSN označuje situáciu v Darfúre za najhoršiu humanitárnu krízu v súčasnosti na svete. Pred bojmi utieklo 1,5 milióna osôb do iných oblastí v Sudáne, približne 200.000 do susedného Čadu.
Bezpečnostná rada OSN schválila dve rezolúcie o Sudáne a požaduje v nich, aby Chartúm obnovil bezpečnosť v Darfúre a zastavil vraždenie civilistov a znásilňovanie žien. Pohrozila krajine sankciami.