Sarajevo 8. novembra (TASR) - Konečná správa bosnianskosrbskej vládnej komisie o Srebrenici priznáva, že masakra z júla 1995 bola plánovaná a zavraždených bolo viac ako 7800 moslimských mužov a chlapcov. V Sarajeve to dnes oznámil zástupca medzinárodného spoločenstva v Bosne Bernard Fassier.
Bosnianskosrbská vláda správu o najhoršej masakre v Európe od druhej svetovej vojny predložila v októbri, zatiaľ však nebola zverejnená. Vláda 28. októbra oznámila, že "prijala" správu komisie, podľa ktorej bolo v Srebrenici zabitých "viac ako 7000 Moslimov".
"Správa priznáva a poskytuje podrobnosti o pláne a zámernej likvidácii tisícok Bosniakov bosnianskosrbskými jednotkami," povedal novinárom Fassier, zástupca vysokého reprezentanta Paddyho Ashdowna, v prvej reakcii Úradu vysokého reprezentanta (OHR) na správu komisie.
Srbskí predstavitelia zodpovednosť bosnianskosrbských jednotiek za masakru po prvý raz priznali až v júni, po predložení predbežnej správy komisie.
Počet obetí je predmetom sporov, pričom bosnianskomoslimskí predstavitelia hovoria, že zabitých bolo do 8000 osôb.
Fassier uviedol, že komisia po skompilovaní 34 zoznamov obetí dospela k číslu viac ako 7800 s tým, že počet bude pred zverejnením treba aktualizovať, podľa očakávaní nahor. Správa tiež "uvádza mená osôb, ktoré by mohli byť páchateľmi" masakry, dodal, odmietol však uviesť podrobnosti.
V súvislosti so Srebrenicou haagsky tribunál OSN odsúdil viacero bosnianskosrbských vojakov a veliteľov. Aj tribunálom najžiadanejší obžalovaní - bývalý politický líder bosnianskych Srbov Radovan Karadžič a generál Ratko Mladič - čelia za ich rolu pri masakre obvineniu z genocídy.
Fassier vyhlásil, že komisia sudcov a právnikov vytvorená minulý rok bosnianskosrbskou vládou splnila historickú úlohu, ktorá "bezpochyby prispeje k budúcemu zmiereniu". Ocenil bosnianskosrbskú vládu za jej "oficiálne uznanie zodpovednosti za zámerné a rozsiahle zverstvá, ktoré sa odohrali v Srebrenici".
Spolu s kladným hodnotením "dramatického obratu" v postoji bosnianskosrbskej vlády Fassier zdôraznil potrebu plného vyšetrenia masakry a potrestania zodpovedných.
Konečná správa tiež obsahuje informácie o polohe 34 masových hrobov, kde sú podľa predpokladov telá časti obetí.
Doteraz bolo z viac ako 300 masových hrobov po celej Bosne exhumovaných asi 18.000 obetí z rôznych etnických skupín. Pomocou analýzy DNA zatiaľ identifikovali takmer 1200 srebrenických obetí.
Bosnianska vojna z rokov 1992-95 proti sebe postavila bosnianskych Srbov, ktorí nesúhlasili s nezávislosťou Bosny od Juhoslávie, a Moslimov a Chorvátov, ktorí boli za odtrhnutie. Konflikt si vyžiadal asi 260.000 mŕtvych, nezvestných - a podľa predpokladov mŕtvych - je ďalších 20.000 ľudí.
Na základe mierovej dohody z Daytonu je Bosna rozdelená na Srbskú republiku (RS) a moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny (FBaH). Obe entity majú vlastné vlády a sú spojené len spoločnými štátnymi inštitúciami.
Bosnianskosrbské úrady sú pod rastúcim medzinárodným tlakom, aby zatkli osoby obvinené z vojnových zločinov a zlepšili spoluprácu s Haagom. Uznanie zodpovednosti za srebrenickú masakru je považované za veľký krok k zmiereniu.
Pozostalí po obetiach však tvrdia, že zmierenie je možné až po tom, čo budú páchatelia postavení pred justíciu.
"Ak bosnianskosrbské úrady teraz nezačnú zatýkať podozrivých z vojnových zločinov, táto správa bude pre nás zbytočná," povedala Munira Subašičová, vedúca združenia Srebrenické matky.