Praha 8. novembra (TASR) Vedenie českej polície dostalo ďalšiu ranu osudu: po krajskom štátnom zastupiteľstve (prokuratúre) v Ostrave dnes aj nadriadené Vrchné štátne zastupiteľstvo v Olomouci potvrdilo, že v kauze vyšetrovania údajného pokusu o podplatenie koaličného poslanca Zdeňka Kořistku bol postup polície nielen neštandardný, ale dokonca protizákonný.
Podľa vrchného štátneho zástupcu Iva Ištvana bol postup jeho podriadenej Zlatuše Andělovej správny. Krajská zástupkyňa 18. októbra rozhodla o zrušení obvinenia poradcu predsedu ODS Marka Dalíka a lobbistu Jana Večerku.
Jej nadriadený po tzv. dohľadovej previerke konštatoval, že zadržanie oboch mužov bolo zo strany polície nezákonné a nebol dôvod požadovať pre nich väzbu.
Ištvan potvrdil, že Andělová mala právo posudzovať dôkazy v spise a nepriamo jej dal za pravdu aj v tom, že korunného svedka kauzy, poslanca Kořistku, označila za nedôveryhodného. Poslanec totiž pod prísahou nevypovedal vždy pravdivo a klamal aj pri dobrovoľnom teste na detektore lži.
Podľa vrchného štátneho zástupcu v kauze neexistovali ani zákonné dôvody vyžadovať údaje, ktoré sú predmetom bankového tajomstva.
Podľa zatiaľ neoficiálnych informácií polícia so súhlasom štátneho zástupcu najnižšej úrovne preverovala bankové kontá predsedu ODS Mirka Topolánka a pátrala na nich po čiastke, ktorá by mohla zodpovedať údajnému úplatku.
Poradca šéfa ODS spolu s lobbistom Večerkom údajne v lete ponúkli opozičnému poslancovi Kořistkovi desať miliónov korún a post veľvyslanca v Bulharsku za to, ak pri hlasovaní o novej vláde tím Stanislava Grossa nepodporí. Vládna koalícia rátala v 200-člennej Poslaneckej snemovni iba so 101 hlasmi, preto aj jediný stratený hlas ju mohol ohroziť.
Kauza vyvolala v Česku medzi opozičnými politikmi aj v médiách vlnu nevôle aj kvôli tomu, že sa objavila niekoľko týždňov pred krajskými a senátnymi voľbami.
Tieň obvinenia pritom padal na najsilnejšiu opozičnú ODS, ale objavilo sa podozrenie, že ide o politickú objednávku: predseda ČSSD a premiér Stanislav Gross viedol rezort vnútra šesť rokov a vo vedení úradu sú stále jeho ľudia.
Do ostrého sporu sa dostali aj štátne zastupiteľstvo a polícia. České policajné špičky ešte v októbri kategoricky tvrdili, že dôkazy v spise štátny zástupca nesmie hodnotiť a že toto právo má iba súd. Najnovší vývoj však potvrdil, že českí policajní bossovia sa mýlili.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem