Sofia 8. novembra (TASR) - Predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský je pripravený iniciovať na pôde parlamentu výzvu Líbyi, aby spravodlivo vyriešila problém bulharských zdravotných sestier, ktoré v Tripolise odsúdili na trest smrti za úmyselné šírenie vírusu HIV.
"Som pripravený iniciovať v našom zahraničnom výbore a výbore pre zdravotníctvo, nakoľko tu sa kumulujú dva problémy naraz, aby slovenský parlament túto otázku začal diskutovať a sme pripravení vyzvať líbyjskú stranu k spravodlivému riešeniu tohto problému na pôde slovenského parlamentu," povedal Hrušovský po dnešnom stretnutí s predsedom Národného zhromaždenia Bulharskej republiky Ogňanom Gerdžikovom v Sofii.
Slovensko podľa neho so znepokojením sleduje osud bulharských zdravotníkov odsúdených v Líbyi na trest smrti a dúfalo, že tlak medzinárodného spoločenstva bude úspešný. Pripomenul, že slovenskí predstavitelia sa veľmi aktívne zapojili do tejto diskusie na pôde Rady Európy. Ukazuje sa však, že iniciatívy, ktoré doteraz boli vyvinuté na rôznych úrovniach, neviedli k úspešnému koncu, dodal. "Ubezpečil som, že SR urobí všetko, čo bude v jej silách, aby bol tento proces zavŕšený spravodlivým rozhodnutím a aby sme využili všetky prostriedky na to, aby k vykonaniu tohto rozsudku neprišlo," povedal predseda slovenského parlamentu.
Líbyjský súd odsúdil v máji tohto roku päť bulharských zdravotných sestier a jedného Palestínčana na trest smrti po tom, ako ich uznal vinnými z úmyselného šírenia vírusu HIV v detskej nemocnici v severolíbyjskom meste Benghází. Šiesty Bulhar a deväť Líbyjčanov bolo oslobodených spod rovnakého obvinenia. Palestínsky lekár a päť bulharských zdravotných sestier majú byť podľa rozsudku zastrelení.
Proces trval štyri roky. Zahraničných pracovníkov v zdravotníctve, zadržaných v Tripolise začiatkom roku 1999, usvedčil súd z infikovania 426 líbyjských detí v nemocnici mesta Benghází. Podľa obžaloby 43 z celkového počtu 426 infikovaných detí už zomrelo.
Bulharsko rozsudky kategoricky odsúdilo ako "nespravodlivé a absurdné". Mimoriadne znepokojenie nad rozhodnutím líbyjskej justície vyjadrila aj Európska komisia. Za neprijateľný označili verdikt aj USA.