Hongkong 8. novembra (TASR) - Počet cestujúcich leteckých spoločností v roku 2005 vzrastie, avšak letecký priemysel vykáže v globále prvé zisky po piatich rokoch len v prípade, ak cena ropy klesne aspoň o 15 USD, teda 465 Sk, za barel.
Následkom teroristických útokov na Svetové obchodné centrum, vojen v Afganistane a Iraku, epidémie SARS a rastúcich cien ropy padli aerolínie v globále počas predošlých 3 rokov do celkovej spoločnej straty 34 miliárd USD, tento rok pravdepodobne skončia so stratou 5 miliárd USD. Napriek všetkému by mal počet cestujúcich v budúcom roku vzrásť o 5 % až 6 %, predpokladá Medzinárodná asociácia leteckej dopravy (IATA).
Podľa ekonóma Briana Pearcea by spomaľujúci rast svetovej ekonomiky, snaha Číny o schladenie vývoja investícií a doznievajúci dopad znižovania daňového zaťaženia v USA mohol ceny ropy stlačiť do nižších polôh. Ak by tie budúci rok klesli z terajších zhruba 50 USD na priemerných 35 USD za barel, aerolínie by mohli dosiahnuť čistý zisk 1,16 miliardy USD. Bol by to ich prvý zisk od roku 2000, kedy toto obdobie ukončili so ziskom 3,7 miliardy USD. Ak však ceny ropy zotrvajú okolo súčasnej hranice 50 USD, aerolínie skončia znovu v strate, keďže náklady na palivo tvoria zhruba 18 % z celkových prevádzkových nákladov. V roku 1998 ešte tieto náklady zaberali len 10-% podiel.
Pearce predpokladá, že popularita osobnej leteckej prepravy bude ďalej rásť, o čo sa postará predovšetkým ázijský kontinent. Vyššia popularita a záujem o tento druh dopravy sa očakáva predovšetkým zo strany strednej triedy mestského obyvateľstva v Číne. Globálna letecká preprava vzrástla počas prvých 9 mesiacov tohto roka o 17,7 %, informovala agentúra Reuters.