Buenos Aires 6. novembra (TASR) - Nový dokumentárny film plný príbehov o špiónoch a utajených pristátiach ponoriek popisuje, ako nacisti pašovali zlato a peniaze z Európy do Argentíny, ktorá sa stala bezpečným útočiskom vojnových zločincov po druhej svetovej vojne.
Dokument s názvom "Nacistické zlato v Argentíne" režíroval argentínsky producent Rolo Pereyra, ktorý zomrel na srdcový infarkt tento piatok vo veku 53 rokov.
Film sa pokúša objaviť nové skutočnosti, keď odhaľuje ako švajčiarske banky, rímskokatolícki biskupi a argentínski politici pomáhali pri plienení stoviek miliónov dolárov z trezorov Tretej ríše.
Úteky mnohých nacistov - vrátane neslávne známeho lekára koncentračného tábora Osvienčim Josefa Mengeleho či tvorcu "konečného riešenia" židovskej otázky Adolfa Eichmanna - z vojnou zničenej Európy do Južnej Ameriky boli podrobne sfilmované. Oveľa menej sa už filmári venovali osudu majetku v zlate a peniazoch.
Dokumentárny film, čiastočne financovaný televíziou HBO, rekonštruuje príbehy o nacistických ponorkách naložených zlatom ako pristáli v odľahlej argentínskej Patagónii, záhadných úmrtiach nacistických sprisahancov a rekonštrukcie ako zo špionážneho románu podložené desaťročným výskumom.
Na Medzinárodnom filmovom festivale v Sao Paule minulý mesiac zožal film od publika standing ovation. Dokument sa bude v decembri premietať aj na filmových festivaloch v Belgicku, Španielsku a Kube.
"Mojím úmyslom bolo dať snímke tak trochu špionážny nádych... so špiónmi, ktorí sledujú špiónov ... ľudia to oceňujú," povedal vo štvrtok deň pred smrťou producent Pereyra pre britskú agentúru Reuters.
Film obsahuje príbehy takých postáv ako bol Hermann Dörge, mocný nemecký bankár, ktorý v 40. rokoch minulého storočia pracoval pre argentínsku Centrálnu banku a za záhadných okolností spáchal samovraždu, keď zničil podľa materiálov v archívoch argentínskej centrálnej banky a tajných služieb spojencov dôkaz o presunoch nacistických pokladov.
Film - ktorého predlohou bola kniha "Odessa al Sur" od argentínskeho spisovateľa Jorgea Camarasu - spája body medzi Švajčiarskom, Španielskom, Talianskom, Nemeckom a Argentínou, aby ukázal, ako sa nacisti a ich bohatstvo tajne presúvali do nového sveta.
Po vojne stovky nacistov utekali do Argentíny, kde ich lákala politika otvorených dverí generála Juana Domingo Peróna, pragmatického politika, ktorý sympatizoval s fašizmom. Tieto kontakty nacistov s politickou a ekonomickou elitou pokračovali aj po Perónovi, povedal Pereyra.
"Čo nás prekvapilo, je cesta týchto pašovaných peňazí, ktorá smerovala k dedičom mnohých rodín, dokonca až do 80. a 90. rokov minulého storočia," povedal Pereyra. "Títo ľudia sú napojení na argentínsku oligarchiu a ekonomicky silné osoby."
Pereyra bol nominovaný na cenu Emmy v polovici 80. rokov za investigatívnu reportáž o upálení dvoch mladých ľudí zaživa počas vojenskej diktatúry v Chile.
"Nacistické zlato v Argentíne" prináša rozhovory v Argentíne žijúcim Wilfredom Von Ovenom, bývalým osobným referentom ministra nacistickej propagandy Josepha Goebbelsa, a synom Ericha Priebkeho, bývalého kapitána SS, ktorého vyhostili do Talianska a uväznili za jeho úlohu pri zavraždení 335 civilistov v Ríme v roku 1944.
Camarasa povedal, že dôležitosť týchto skúmaní je v tom, že odhaľujú spravodajské hry a spoluvinu ďalších osôb, ktoré zostali nepovšimnuté po desaťročia.
"Zverejnenie týchto vecí umožní ľuďom, aby sa vyrovnali s dosť tragickou epizódou argentínskej histórie," dodal Camarasa.
Režisér Pereyra v poslednom rozhovore pre Reuters uviedol, že film má osloviť univerzálne publikum, nie iba Argentínčanov. "Toto je len ďalší príbeh o dobrých chlapcov a zlých chlapcoch a o tom, ako slávili úspech zlí chlapci," dodal argentínsky režisér.