New York 5. novembra (TASR) - V roku 2050 bude na Zemi žiť 9,22 miliardy ľudí, ale okolo roku 2300 sa ich počet ustáli na asi deviatich miliardách. Najväčší rast počtu obyvateľov zaznamená Afrika.
Najnovšia správa OSN o stave svetovej populácie, ktorú zverejnili dnes v New Yorku, predpokladá zníženie pôrodnosti, keď na jednu ženu pripadnú štatisticky menej ako dve deti, a to aj v nerozvinutých krajinách, ale časom by mal nasledovať mierny nárast pôrodnosti.
Ide o významný posun v porovnaní s pôvodným odhadom a je to aj jedna z príčin, prečo sú odhady počtu obyvateľov Zeme nižšie ako sa pôvodne predpokladalo. Pokles pôrodnosti je historickým trendom a je nezvratný, vysvetlil Thomas Buettner, spoluautor správy OSN. Dodal, že všetky štáty musia absolvovať prechod od vysokej pôrodnosti a úmrtnosti k zníženiu oboch týchto ukazovateľov.
Odbor OSN pre ekonomické a sociálne záležitosti upozorňuje, že aj malá odchýlka v miere pôrodnosti môže mať z dlhodobom meradle obrovský dopad na vývoj svetovej populácie. Ak by sa totiž počet detí pripadajúcich na jednu ženu ustálil na 1,85, stav svetovej populácie by sa do roku 2300 mohol znížiť na 2,3 miliardy, ale keby krivka pôrodnosti stúpla na 2,3 dieťaťa na ženu, počet pozemšťanov by stúpol na 36,4 miliardy.
Podľa umierneného scenára India, Čína a USA dlhodobo zostanú najľudnatejšími štátmi na svete.
Autori správy sa domnievajú, že do roku 2010 sa spomalí šírenie vírusu HIV, a rátajú aj s tým, že by prípadne mohol byť vynájdený liek na HIV/AIDS. Nezmieňujú sa však o tom, čo by nasledovalo, keby sa objavila úplne neznáma, oveľa zákernejšia choroba.
"Aké budú populačné trendy po roku 2300? To nikto nevie," píše sa v správe odboru OSN pre ekonomické a sociálne záležitosti. Na vysvetlenie sa v nej dodáva, že akákoľvek demografická prognóza zasahujúca 100, 200 alebo 300 rokov do budúcnosti je len hádaním.
V roku 2300 by mala priemerná dĺžka života dosiahnuť 95 rokov, ale v Japonsku, ktoré je rekordérom už teraz, by mala stúpnuť na 106 rokov.