Londýn 4. novembra (TASR) - Podobne ako americkí voliči, aj dnešná britská tlač je rozdelená v názoroch na znovuzvolenie doterajšieho amerického prezidenta Georgea W. Busha, pričom nálady obsiahnuté v komentároch venovaných voľbám prechádzajú od radosti až po zjavné zhrozenie.
Všetky denníky sa však zhodujú v jednom: na rozdiel od volieb v roku 2000 je Bushovo terajšie víťazstvo nepopierateľné, čo znamená, že Británia, ako aj zvyšok sveta sa s tým budú musieť zmieriť.
Najpredávanejší britský denník Sun konštatuje, že výsledky amerických volieb sú zlou správou pre teroristov kdekoľvek vo svete. "Svet sa stal bezpečnejším s návratom Georgea W. Busha do Oválnej pracovne" Bieleho domu, píše Sun.
Rovnakého názoru je aj Daily Telegraph. Ako uvádza, vyslovením podpory Bushovi americkí voliči ukázali, že sa nedajú zastrašiť teroristami z al-Káidy a im podobnými radikálmi a že "žiadna moc na zemi nemôže zastrašiť slobodný národ".
Naopak, ľavicový denník Independent prináša článok s názvom Ďalšie štyri roky, doplnený fotografiami väzňov zo základne Guantánamo, snímkami irackých väzňov podrobovaných zneužívaniu a mučeniu a zábermi irackých ropovodov.
Svoju mienku zhŕňa Independent v prvých riadkoch svojho úvodníka: "Nepokojná doba - Amerika hlasovala za Busha a svet musí znášať následky".
Daily Mirror zachádza ešte ďalej, keď voličom, ktorí vyjadrili svoju podporu Bushovi, adresuje otázku: Ako môže byť 59.017.382 ľudí takých hlúpych?".
Noviny Times konštatujú, že Bush má po tohtoročných voľbách výnimočnú príležitosť, ktorú musí využiť. Zvíťazil síce malým rozdielom, ale získal viac hlasov než ktorýkoľvek americký prezident a jeho odporcovia už nemôžu označovať jeho mandát za nelegitímny.
4 BBC sla ed