Londýn 2. novembra (TASR) - Britský úrad pre embryológiu a ľudskú plodnosť prijal v pondelok rozhodnutie, podľa ktorého bude vo Veľkej Británii povolené v prípade umelého oplodnenia vyradiť embryá, u ktorých sa zistí zvýšená náchylnosť na onkologické ochorenia.
Vedci z University College v Londýne teraz môžu vyraďovať embryá, počaté v skúmavke, u ktorých sa zistí gén vyvolávajúci napríklad agresívnu formu rakoviny hrubého čreva.
Istú 35-ročnú ženu z Bristolu rozhodnutie britských úradov potešilo. Ako napísala do redakcie britského denníka Time, je "prešťastná", že sa nemusí obávať, že by na svoje dieťa mohla preniesť zvýšené riziko ochorenia na rakovinu.
Britské úrady prijali v tejto citlivej oblasti už jedno závažné rozhodnutie - pred niekoľkými mesiacmi dovolili, že s britskými embryami možno manipulovať a vyberať z nich podľa istých znakov, pokiaľ môže takéto embryo, prípadne dieťa, ktoré sa z neho vyvinie, pomôcť pri záchrane ťažko chorého súrodenca. V praxi to znamená, že vedci môžu už z existujúcich ľudských zárodkov vybrať ten, ktorý - bude - napríklad ako darca kostnej drene - genetickej výbave chorého súrodenca vyhovovať najlepšie.
3 jč pel