SME

V Česku sa snažia predsudky voči cudzincom prekonávať spoločným jedlom

Praha 2. novembra (TASR) - České občianske združenie Slovo 21 s pomocou ministerstva práce a sociálnych vecí chystá zatiaľ ojedinelý projekt s názvom ...

Praha 2. novembra (TASR) - České občianske združenie Slovo 21 s pomocou ministerstva práce a sociálnych vecí chystá zatiaľ ojedinelý projekt s názvom Rodina odvedľa, v rámci ktorého si 28. novembra k nedeľnému obedu spolu s domácimi sadne aj rodina cudzincov.

Cieľom akcie je odbúrať predsudky českej spoločnosti voči cudzincom. Záujem je nečakane obrovský. "Potrebujeme z každej strany stovku účastníkov a poradovník je už z troch štvrtín plný," povedala Miriam El Alaoui zo združenia Slovo 21 pre český denník Mladá fronta Dnes. Projekt sa uskutoční nielen vo veľkých, ale aj v menších mestách a obciach a vo všetkých krajoch ČR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Organizátori teraz dávajú dokopy rodiny, pričom dbajú na to, aby si "ľudia mali čo povedať". "Vyberáme napríklad ľudí podobných profesií žijúcich neďaleko seba s približne rovnako veľkými deťmi," vysvetlila El Alaoui.

Ozval sa im napríklad kuchár, ktorý by rád obedoval s kolegom z inej krajiny a vymenil si s ním recepty. Iní ľudia by radi privítali návštevu z Portugalska, aby si mohli precvičiť jazyk. Ich želanie nie je nereálne - zapojiť sa totiž chce aj rodina 36-ročnej Naomi z Guiney-Bissau. V Česku žije 16 rokov, ale niektorí ľudia jej stále dávajú najavo, že tam nepatrí. Naomi a jej blízkym sa hostitelia zavďačia akýmkoľvek jedlom, len aby jeho prílohou neboli knedle. Sama by im ponúkla bravčové či kuracie mäso so zeleninou a pochválila by sa aj slaným koláčom s krevetami.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa prieskumu verejnej mienky sú spomedzi cudzincov obyvateľom ČR najsympatickejší Slováci, nasledovaní Francúzmi, Švédmi, Angličanmi, Poliakmi, Rakúšanmi, Japoncami, Grékmi či Američanmi. Na konci rebríčka sú Vietnamci a Rómovia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 142
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 147
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 539
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 052
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 948
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 508
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 152
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Demonštranti vo Vilniuse nesú obrovskú litovskú a historickú bieloruskú vlajku počas osláv 107. výročia vyhlásenia nezávislosti Bieloruskej ľudovej republiky.

Cieľom malo byť podľa litovských tajných vyvolať konflikty medzi Litovčanmi a Bielorusmi.


TASR
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu počas prejavu na deň pamiatky obetí holokaustu.

Hamas prirovnal k nacistom.


TASR
Ilustračná fotografia.

Planéta obieha extrémne blízko svojej hviezdy.


TASR

Pohreb je naplánovaný na sobotu.


TASR a 1 ďalší 3
SkryťZatvoriť reklamu