Washington 31. októbra (TASR) - Dva dni pred voľbami v USA je podpora prezidenta Georgea W. Busha a demokratického senátora Johna Kerryho vyrovnaná - oboch podporuje zhodne 48 percent voličov.
Vyplýva to z dnes zverejnených výsledkov prieskumu tlačovej agentúry Reuters a inštitútu Zogby za posledné tri dni (štvrtok až sobota). V sobotu mal Kerry pred Bushom náskok 47 k 46 percentám.
Len dve percentá voličov sa ešte nerozhodli, komu odovzdajú hlas. Bush a Kerry v záverečných dňoch kampane cestujú po asi desiatich zvyšných nerozhodnutých štátoch v snahe získať 270 hlasov voličov, ktoré budú potrebovať pre utorkové víťazstvo.
Bush má podľa prieskumu náskok v tradične republikánskych štátoch, medzi investormi, obrodenými kresťanmi, mužmi a manželmi. Kerry vedie v demokratických štátoch, medzi mladými voličmi, Afroameričanmi, Hispáncami, ženami, odborármi a slobodnými voličmi.
Bushovo pôsobenie v Bielom dome hodnotilo kladne 46 percent a záporne 53 percent opýtaných. Kerry má náskok 51 k 41 percentám u novoregistrovaných voličov, čo je nepredvídateľná skupina, ktorá môže v utorok rozhodnúť v závislosti od toho, koľko ich skutočne pôjde voliť.
V terajšej fáze pred voľbami v roku 2000 viedol Bush v prieskume pred demokratom Alom Gorom o dve percentá.
Nezávislého kandidáta Ralpha Nadera, ktorého niektorí demokrati obviňujú, že pred štyrmi rokmi pripravil Gora svojimi hlasmi o víťazstvo, v najnovších výsledkoch podporilo 1,2 percenta respondentov.