Vatikán 31. októbra (TASR) - Pápež Ján Pavol II. dnes uvítal podpísanie prvej ústavnej zmluvy Európskej únie a označil ju za významnú etapu budovania novej Európy. V tradičnom príhovore po modlitbe Anjel Pána však Svätý Otec pútnikom zhromaždeným na Námestí sv. Petra pripomenul, že zostáva prejsť ešte dlhú cestu s mnohými problémami.
Pápež sa nepriamo zmienil aj o nútenej demisii talianskeho kandidáta na úrad eurokomisára Rocca Buttiglioneho, ktorý má tesné kontakty s Vatikánom. "Verím, že kresťania budú môcť na všetkých úrovniach EÚ prinášať učenie Evanjelia, ako sú záruky mieru a spolupráce medzi všetkými občanmi," vyhlásil Ján Pavol II.
Súčasne vyjadril ľútosť, že do preambuly európskej ústavy sa nedostala zmienka o kresťanských koreňoch Európy. Pripomenul, že Svätá stolica vždy podporovala rozvoj Európy zjednotenej na báze spoločných hodnôt, ktoré sú súčasťou jej dejín. "Brať do úvahy kresťanské hodnoty kontinentu znamená zakladať si na duchovnom dedičstve, ktoré je základom pre budúci rozvoj EÚ," zdôraznil pápež.
Keď EÚ nedávno oznámila začiatok prístupových rokovaní s moslimským Tureckom, viacerí vplyvní členovia rímskej kúrie, vrátane nemeckého kardinála Josepha Ratzingera - prefekta Kongregácie pre doktríny viery, jej rozhodnutie kritizovali.
Vatikán dnes potvrdil, že pápež vo štvrtok na súkromnej audiencii prijme irackého premiéra Ijáda Alláwího.
Ján Pavol II. sa vlani ostro postavil proti zámeru spojencov zaútočiť na Irak, diplomatické misie Vatikánu v USA a v spojeneckých štátoch a ani v samotnom - ešte saddámovskom - Iraku však nebolo korunované úspechom. Pápež tento týždeň na generálnej audiencii povedal, že za iracký ľud, za obete nepokojov i za budúcnosť krajiny sa modlí každý deň.