Rím 29. októbra (TASR) - Podpis európskej ústavnej zmluvy predstavuje ďalšiu etapu procesu európskej integrácie, zhodli sa dnes v Ríme vo svojich vystúpeniach poprední predstavitelia Európskej únie.
"Pred viac ako 50 rokmi podnikli zakladajúci otcovia Európy prvé kroky, ktoré vyústili do podpisu Rímskej zmluvy práv v tejto miestnosti Sala degli Orazi e Curiazi. Politická vízia, ktorú tu dnes prezentujeme, posunie proces európskej integrácie na novú úroveň," vyhlásil súčasný predseda Európskej komisie Romano Prodi.
Jeden z hostiteľov dnešného podujatia taliansky premiér Silvio Berlusconi pripomenul, že dnes Európa posilňuje vzťahy na inštitucionálnej úrovni, pričom zdôraznil, že k tomuto cieľu došla postupne a bez toho, aby niekedy zabudla na metódu konsenzu.
V tejto súvislosti tiež pripomenul históriu budovania vzájomnej dôvery medzi členskými krajinami únie - od búrania bariér v ekonomickej a hospodárskej oblasti, nástup na jednotnú európsku menu, cez postupné rušenie hraníc, až k spoločnej bezpečnostnej a zahraničnej politike.
"Ďalší vývoj únie bude závisieť od neutíchajúcej a pokračujúcej vôle Európanov ďalej sa integrovať na politickej, sociálnej a ekonomickej úrovni," vyhlásil Berlusconi, pričom vyjadril presvedčenie, že ľudia, parlamenty a vlády "dvadsaťpäťky" unisono povedia ústave svoje áno. Taliansky premiér informoval, že Rím chce ústavu ratifikovať ako prvý a preto zvolal na dnešné popoludnie zasadanie svojej vlády.
Druhý z dvojice hostiteľov dnešného ceremoniálu - holandský premiér Jan Peter Balkenende, ktorého krajina je v súčasnosti predsedníckym štátom únie, pripomenul, že dneškom sa Európa posúva dopredu a jasne dáva najavo, že chce ísť ďalej čoraz jednotnejšia.
Írsky premiér Bertie Ahern, ktorého krajina predsedala únii v čase jej historicky najväčšieho rozšírenia, poznamenal, že práve rozširovanie je pre celý blok inšpiráciou.
Predseda Európskeho parlamentu Josep Borrell vo svojom príhovore spomenul zmluvy, ktoré únia prijala na svojej ceste "z Ríma späť do Ríma". "Dnes však naše vlády podpíšu inú zmluvu, ktorá sa od tých ostatných odlišuje spôsobom, akým bola navrhnutá, svojim obsahom a symbolickou hodnotou," vyhlásil Borrell.
José Manuel Barroso, ako nastupujúci šéf Európskej komisie za všetkých svojich kolegov komisárov prisľúbil zachovávať a v praxi uplatňovať princípy zakotvené v ústavnej zmluve.
(osobitná spravodajkyňa TASR Ivana Mičicová) žab