Haag 29. októbra (TASR) - Bulharsko postupuje dobre v prístupových rokovaniach s Európskou úniou a môže sa stať jej členom skôr ako Rumunsko, kde sa reformy uskutočňujú oveľa pomalšie, informovalo vo štvrtok Holandsko, ktoré v súčasnosti predsedá Európskej únii.
Holandský vicepremiér a minister financií Gerrit Zalm povedal novinárom, že Bulharsko je na dobrej ceste, aby vstúpilo do EÚ v plánovanom termíne, avšak Rumunsko musí urýchliť reformy, ktoré má uskutočniť pred vstupom do únie.
"Vývoj v Bulharsku je mimoriadne pozitívny a Bulharsko sa skutočne kvalifikuje na členstvo v EÚ... V tomto okamihu je Bulharsko v predstihu pred Rumunskom," vyhlásil Zalm po stretnutí v Haagu s bulharským premiérom Simeonom Sakskoburggotským.
Na otázku, či by prípadne Bulharsko mohlo vstúpiť do EÚ skôr ako Rumunsko, Zalm odpovedal: "Áno, prísne vzaté, je to možné. Je to však skôr teoretická ako pravdepodobná možnosť. Podľa mňa by sme mali dúfať, že Rumunsko urýchli svoje reformy a stane sa členom súčasne s Bulharskom."
Najväčšia strana v holandskom parlamente, kresťanskí demokrati (CDA - Kresťanskodemokratická výzva), vo štvrtok vyhlásila, že vyzve vládu, aby odložila decembrové rozhodnutie o Rumunsku, vzhľadom na slabé výsledky Bukurešti.
"Situácia v Rumunsku sa nezlepšuje. V oblasti korupcie, súdnictva, práv cigánov sa v skutočnosti zhoršuje a my požiadame vládu, aby odložila rozhodnutie do ďalšieho summitu v marci," citovala hovorcu CDA agentúra Reuters.
Obe krajiny boli vynechané z májového rozšírenia EÚ najmä pre to, že ich ekonomiky sú na oveľa nižšej úrovni ako ekonomiky 10 nových členských krajín.
Rumunsko chce uzavrieť rokovania pred decembrovým summitom EÚ (16.-17. decembra), ktorý by mal rozhodnúť, či vstúpi v roku 2007 do únie. Európska komisia v hodnotiacej správe tento mesiac schválila plánovaný vstup Rumunska do únie k 1. januáru 2007 za podmienky, že bude pokračovať v svojom úsilí, avšak dodala, že sa musí urýchlene vysporiadať s korupciou, zreformovať súdy, zabezpečiť slobodu masmédií a prestať poskytovať štátnu pomoc stagnujúcim priemyselným odvetviam.
EK súčasne pripojila "bezpečnostnú podmienku", ktorá by mohla oneskoriť vstup oboch spomínaných krajín o jeden rok, ak budú ich ekonomické a administratívne reformy viaznuť.