Štokholm 7. decembra (TASR) - Viac než 100 laureátov Nobelovej ceny dnes podpísalo výzvu kritizujúcu obrannú a environmentálnu politiku Spojených štátov pod vedením súčasného prezidenta Georgea W. Busha.
Vo výzve, ktorej kópiu sa podarilo získať agentúre Reuters, signatári varujú, že najväčšie nebezpečenstvo a ohrozenie svetového mieru v nadchádzajúcich rokoch bude prameniť z legitímnych požiadaviek početných chudobných krajín sveta.
"Je načase, aby priemyselne vyspelý svet prevzal zodpovednosť za to, že je členom svetového spoločenstva, a prestal myslieť v intenciách národov a štátov," povedal pre Reuters Kanaďan John Polanyi, laureát Nobelovej ceny za chémiu z roku 1986. Podľa jeho slov najväčšiu hrozbu pre svetový mier predstavujú tisíce chudobných, z ktorých niektorí majú prístup k zbraniam, vrátane chemických a jadrových.
Od útokov na Spojené štáty z 11. septembra narastajú obavy, že chudoba a sociálne problémy v rozvojových krajinách by mohli v prípade zanedbania viesť k novým konfliktom s účasťou aj priemyselne vyspelých štátov.
Medzi signatármi výzvy sú okrem iných aj laureáti Nobelovej ceny za mier - tibetský duchovný a politický vodca dalajláma, bojovník proti apartheidu juhoafrický biskup Desmond Tutu či bývalý sovietsky prezident Michail Gorbačov. Dokument podpísali aj niekoľkí laureáti z USA.
Takmer 200 zo všetkých 225 dodnes žijúcich držiteľov Nobelových cien za medicínu, fyziku, chémiu, ekonómiu, literatúru a mier sa zišlo v švédskom Štokholme a nórskom Osle na slávnostných sympóziách, aby si pripomenuli 100. výročie udelenia ceny Alfreda Nobela.
"Musíme vytrvať v úsilí za zjednotený postup v boji proti globálnemu otepľovaniu i svetu, ktorý čoraz viac zbrojí," uvádza sa v spoločnej výzve 105 svetových držiteľov Nobelových cien. Signatári v nej vyjadrili podporu medzinárodným dohodám, vrátane dohody ABM o protibalistických strelách i Kjótskej konvencie o klimatických zmenách, ktorú G. W. Bush odmieta dodržiavať.
V nepriamej zmienke na adresu systému protiraketovej obrany (NMD), ktorý plánujú vyvinúť Spojené štáty proti možným útokom zo strany takzvaných červených krajín, signatári výzvy vyhlásili, že "je čas otočiť sa chrbtom k jednostrannému úsiliu o dosiahnutie bezpečnosti, v ktorej sa snažíme nájsť útočisko za múrmi."
Implementácia NMD by podľa laureátov Nobelovej ceny znamenala porušenie dohody ABM a - ako ukázali útoky na USA z 11. septembra - ani národný systém protiraketovej obrany nemôže poskytnúť úplnú ochranu.