Tokio 7. decembra (TASR) - Meno Aiko, ktoré dnes dostalo prvé dieťa japonského korunného páru princeznej Masako a princa Naruhita, môže pomôcť podľa taiwanských expertov pomôcť odvrátiť nešťastie.
Meno najmladšej japonskej princeznej vybral počas prísneho tradičného ceremoniálu siedmy deň po jej narodení jej starý otec cisár Akihito.
Číňania veria, že štúdia roku, mesiaca, dňa a hodiny narodenia môže napovedať niečo o tom, či bude mať človek v živote šťastie. V čínskej znakovej reči znamená "Ai" láska, zatiaľ čo "ko" dieťa. Okrem toho dostala malá japonská princezná aj titul Tošinomija - princezná Toši, pričom toši znamená rešpekt.
Po rituáli výberu mena nasledovala ceremónia kúpania. Matka a dcéra dnes práve kvôli týmto ceremóniám opustili pôrodnicu.
Rodičia malej Aiko vybrali pre svoju dcéru ako symbol kvet rhododendron quinquefolium, známy ako ázijská azalka. Tento kvet symbolizuje nádej, že dieťa bude vyrastať s čistým srdcom ako táto biela kvetina.
Skupina učencov ešte pred princezniným narodením zostavila zoznam možných mien zo starých japonských a čínskych znakov. Hoci povinnosť vybrať meno prislúcha cisárovi, podľa mediálnych správ sa Akihito riadil výberom svojho syna a nevesty.
Japonská verejnosť žije v radostnom očakávaní prvej fotografie dieťaťa, po ktorom okrem jeho rodičov a starých rodičov túžilo takmer celé Japonsko. Tridsaťsedemročná Masako porodila svoje prvé a dlho očakávané dieťa minulú sobotu, osem rokov po sobáši so 41-ročným princom Naruhitom.
Narodenie malej princeznej rozvírilo hladinu diskusií o potrebe zmeniť pravidlá nástupu na trón, podľa ktorých môže na trón zasadnúť iba mužský potomok Chryzantémovej dynastie. Najstaršia monarchia na svete je tak zatiaľ aj napriek narodeniu Aiko bez dediča trónu v tretej generácii.
3 mic juh