Londýn 28. októbra (TASR) - Britský denník Daily Telegraph na stredajšom truce európskych poslancov nevidí nič pozitívneho. Podľa neho sa iba potvrdilo, že EÚ sa stáva akousi vzdialenou krajinou, ktorej Európania dávno nemôžu rozumieť. Britské denníky dnes komentujú stredajšiu dramatickú rozpravu v Európskom parlamente, keď dezignovaný predseda budúcej Európskej komisie José Manuel Barroso stiahol svoj navrhovaný tím z hlasovania v Európskom parlamente, aby sa vyhol takmer istej porážke, a požiadal o viac času na vyriešenie sporov okolo jeho zloženia.
Telegraph sa obáva hlavne o hodnoty, na ktorých únia stojí a ktoré utrpeli v boji ľavičiarov proti Roccovi Buttiglionemu, ktorý si dovolil príliš katolícky jednostranný názor na ženy a homosexuálov. "Staromódna liberálna schéma oddelenia cirkvi a štátu v únii zmutovala do svojho druhu sekulárneho náboženstva," píše Telegraph, ktorý kritizuje zdanlivú racionálnosť tohto postoja, i keď podľa denníka nič nie je vzdialenejšie posvätnej miere zdravého rozumu. "Tieto hodnoty sú výrazom viery novej politickej triedy Európy, ktorá je vzdialená obyčajným ľuďom, je ale lačná po moci a oficiálnom štatúte."
Podobne nespokojne ako Telegraph reaguje na stredajšie dianie v Štrasburgu aj denník Times, ktorý sa pod titulkom Chic Shelter, teda niečo ako Fešácka schovávačka, s dávkou irónie vysmieva názoru, že stredajší vývoj je víťazstvom demokracie. "Keby v Európskom parlamente vládlo demokratické myslenie, potom by veľkodušní poslanci svoj komplex, ktorý zahrňuje 200 tisíc metrov štvorcových, 750 miest v snemovni, 1100 kancelárií, 29 konferenčných sál, jednu reštauráciu a štyri bary, okamžite prebudovali na ubytovňu pre bezdomovcov," vtipkujú Timesy, podľa ktorých by pobyt bezdomovcov v štrasburských palácoch priniesol rozhodne viac úžitku, ako keď tam vysedávajú europoslanci.
Názor Timesov nepriamo hodnotí Guardian, keď tvrdí, že stredajšie nezhody budú vodou na mlyn britským euroskeptikom. Guardian sa ale díva na vec z pozície eurofila. "Eurofilovia, ktorých myslenie je zafarbené túžbou pozitívneho očakávania, majú tendenciu interpretovať všetky krízy v dobrom svetle, a tak tvrdí, že únia bola posilnená, pretože európski poslanci, pod silným tlakom, smelo odmietli kývať na všetko, čo vlády chcú," píše Guardian, pričom používa pre notorických prikyvovačov anglický idióm - rubber stamp, gumová pečiatka. Komentár Guardianu končí niekde medzi euroskepticizmom a proeurópskym zápalom eurofilov. "Rozpaky a neporiadok by boli malou cenou za to, keby EÚ ako celok bola demokratickejšia a lepšie kontrolovateľná - a obľúbená u svojich málo nadšených občanov. Dúfajme, že to tak bude."
Denník Financial Times vidí v stredajšom vývoji v Štrasburgu lekciu pre všetkých zúčastnených. "Národné vlády, ktoré nominovali slabých kandidátov, by sa mali znovu vážne zamyslieť. Predseda komisie Barroso môže odviesť lepšiu prácu pri využívaní nadania jednotlivých kandidátov," píšu FT.