Objavená lebka a ďalšie kosti svedčia podľa článku v časopise Nature o tom, že na Florese žili pred 18.000 rokmi ľudia dorastajúci maximálne do metrovej výšky. Znamená to, že trpasličí človek z Floresu žil dlhšie ako neandertálec, ktorý sa z povrchu zemského vytratil asi pred 30.000 rokmi.
Pre paleontológov je človek z Floresu ďalším kamienkom do mozaiky evolúcie človeka. V súčasnosti už nikto nepochybuje o tom, že Homo sapiens nie je jediným a priamym potomkom ranných hominidov, ale určitý čas obýval Zem spolu s inými hominidmi.
Ľudské pozostatky na ostrove Flores v Indickom oceáne objavil v septembri 2003 Peter Brown z Armidalovej univerzity v austrálskom štáte Nový Južný Wales spolu so skupinou indonézskych vedcov. Zachovala sa takmer kompletná kostra, lebka, panva, niekoľko stavcov, stehenná a predkolenná kosť, časti rúk a nôh. Neďaleko sa našli kremienkové a iné nástroje a zvieracie kosti, z čoho vyplýva, že hoci mal človek z Floresu mozog veľký ako dnešné šimpanzy, vedel používať pomôcky a loviť zver.
Vedci sa domnievajú, že človek z Floresu tvoril samostatný druh, ktorý vznikol ako odnož vývojovej línie človeka vzpriameného (Homo erectus), za čo však "zaplatil" stratou telesnej výšky. Čo sa týka značne pokročilých nástrojov, tie mohli na ostrove podľa paleontológov zanechať aj príslušníci iných vetiev moderného človeka.