Budapešť 11. marca (TASR) - Situácia v severovýchodnom Maďarsku postihnutom povodňami sa síce zásadným spôsobom nezlepšila, ale ťažisko ochrany pred prírodným živlom sa čoraz viac posúva z horného na stredný úsek Tisy, respektíve do povodia Bodrogu.
V beregskom regióne povodia Tisy prebieha napríklad už paralelne ochrana, dezinfekcia a obnova. V rámci možností sa pracuje aj na postupnom obnovení zásobovania postihnutých oblastí elektrickou energiou a zemným plynom. Do prvých piatich vybraných obcí župy Szabolcs-Szatmár-Bereg, konkrétne Beregdarócu, Beregsurányu, Tivadaru, ale aj Tarpy a Márokpapi sa vracajú evakuanti.
Do regiónu zavítal v sobotu v podvečerných hodinách predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý sa priamo na mieste presvedčil o aktuálnej situácii v najviac zaplavených obciach Csaroda a Tákos, v ktorých prírodný živel zničil viacero príbytkov.
Hladina riečnych tokov spomínanej župy, vrátane Tisy, naďalej klesá. Na úseku medzi Tiszabecsom a Tivadarom sa Tisa vrátila už do koryta. Pokračujú práce na upevňovaní presiaknutých, podmytých hrádzí na Tise i Túre.
Na 205 kilometrov dlhom úseku Tisy, ako aj v oblasti ústia riek Kraszna a Szamos platí naďalej mimoriadna protipovodňová pohotovosť. Na 477 kilometrov dlhom úseku Tisy a jej prítokoch platí tretí, na ďalších takmer 600 kilometroch druhý stupeň pohotovosti.
Na hrádzach pracuje takmer 8000 ľudí za pomoci viac ako 1400 vozidiel a mechanizmov. Náklady na nevyhnutné opatrenia činili iba v sobotu 246 miliónov forintov.
Hladina Tisy, ale aj Bodrogu v župe Borsod-Abaúj-Zemplén ďalej stúpa. Hrádze tu však predbežne odolávajú tlaku vodnej masy a experti dúfajú, že evakuácie obyvateľstva nebudú potrebné.
Kulminácia Tisy pri meste Tokaj, kde jej hladina stúpa o jeden cm/h, sa očakáva dnes v neskorých večerných alebo v pondelok v skorých ranných hodinách. Predpokladané maximum by malo činiť 850 cm, čo je hlboko pod tamojšou rekordnou hodnotou 928 cm.
Podobným tempom stúpa aj hladina Bodrogu pri Sárospataku, aj keď na rieke v jej prihraničnom úseku pri Felsöberecke zaregistrovali už pomalý pokles.
Na strednom úseku Tisy však netreba podľa všetkého mať obavy z rekordných hodnôt riečnej hladiny, a to v súvislosti s pozitívnym zrážkovým vývojom v povodí riek regiónu.