Luxemburg/Ľubľana/Viedeň/Rím 27. októbra (TASR) - Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker privítal odklad hlasovania Európskeho parlamentu (EP) o dôvere novej Európskej komisii (EK) na čele s Josém Manuelom Barrosom, ktorý dnes stiahol svoj návrh na zloženie novej exekutívy.
Zo všetkých možných scenárov bol tento najlepší, zdôraznil Juncker, ktorého krajina bude v prvom polroku 2005 EÚ predsedať.
Ako prvý slovinský oficiálny predstaviteľ reagoval na Barrosovo rozhodnutie slovinský minister zahraničných vecí Ivo Vajgl, ktorý označil tento krok za správny. Je dobré, keď sa Európska komisia nekonštituuje v atmosfére konfrontácie a nesúhlasu, doplnil.
Vajgl súčasne povedal, že slovinský kandidát na členstvo v EK - Janez Potočnik - je "prijateľný pre každého".
Prezident Rakúskej hospodárskej komory Christoph Leitl dúfa, že po odložení hlasovania Európskeho parlamentu o novej Európskej komisii dostane Európa čoskoro silné a akceptovateľné vedenie. "Je to v záujme občanov EÚ a európskeho hospodárstva," dodal predstaviteľ rakúskych hospodárskych kruhov.
Leitl súčasne navrhol, aby sa v budúcnosti nehlasovalo o komisii ako celku. Poslanci by mali rozhodovať iba o sporných prípadoch.
Kontroverzný dezignovaný komisár EÚ pre vnútro a spravodlivosť, taliansky politik Rocco Buttiglione dnes pred novinármi vyhlásil, že ani jeden z členov talianskej vlády ho nepožiadal, aby sa vzdal postu člena novej eurokomisie.
"Nevolal mi ani premiér (Silvio) Berlusconi. Vychádzam teda z toho, že postoj rímskej vlády vyjadril obšírne minister zahraničných vecí (Franco) Frattini," zdôraznil v Štrasburgu Buttiglione.
Ten dnes pred Senátom - druhou komorou talianskeho parlamentu, vyhlásil, že Berlusconiho kabinet trvá na Buttiglioneho kandidatúre. Súčasne vyhlásil, že talianska vláda Barrosovi plne dôveruje.