SME

Barrosovo rozhodnutie vyvolalo v EÚ rôzne reakcie

Berlín/Madrid/Paríž/Atény/Brusel/Budapešť/Rím/Štokholm/Kodaň/ Helsinki/Riga 27. októbra (TASR) - Odklad hlasovania Európskeho parlamentu (EP) o dôvere ...

Berlín/Madrid/Paríž/Atény/Brusel/Budapešť/Rím/Štokholm/Kodaň/ Helsinki/Riga 27. októbra (TASR) - Odklad hlasovania Európskeho parlamentu (EP) o dôvere novej Európskej komisii (EK) Josého Manuela Barrosa, ktorý dnes stiahol svoj návrh na zloženie novej exekutívy, vyvolal okamžite reakcie v členských krajinách Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemecký kancelár Gerhard Schröder varoval pred konfliktom inštitúcií v rámci únie. "Potrebujeme silnú a práceschopnú komisiu," povedal Schröder. Naproti tomu zelení a liberáli z FDP postoj EP privítali a označili ho za "víťazstvo európskej demokracie".

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nemeckého ministra zahraničných vecí Joschku Fischera môžu najnovšie udalosti viesť k "inštitucionálnej blokáde či dokonca ku kríze v EÚ, pokiaľ nebudú nasledovať rýchle, múdre a správne rozhodnutia".

Španielske oficiálne miesta sa vyslovili proti tomu, aby sa kvôli udalostiam na pôde EP zvolával osobitný summit únie. Odklad hlasovania o novej EK sa týka len Európskeho parlamentu a komisie, zdôraznili predstavitelia španielskej vlády.

Neexistuje nijaký dôvod na zasahovanie zo strany šéfov štátov a vlád členských krajín EÚ. Madrid bude každopádne trvať na svojom kandidátovi v komisii, ktorým je Joaquín Almunia. Sú však aj krajiny, "ktoré by mali popremýšľať o výmene svojho kandidáta", uvádza sa vo vyhlásení španielskej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Paríž by uvítal, keby sa ťažkosti súvisiace s novou Európskou komisiou vyriešili čo najskôr, vyhlásil hovorca francúzskej vlády.

Podľa hovorcu gréckej vlády Evangelosa Antinarosa by príslušné rozhodnutie mal prijať summit EÚ.

Nemecký komisár Günter Verheugen nepovažuje stiahnutie návrhu na zloženie novej komisie za krízu v EÚ. "V dejinách európskej ústavy môže byť dnešný deň hodnotený raz ako významný a pozitívny," povedal Verheugen pre nemeckú agentúru DPA.

Designovaný komisár EÚ, terajší šéf maďarskej diplomacie László Kovács povedal, že kvôli nedostatočnej podpore niektorých nových komisárov bolo Barrosovo rozhodnutie stiahnuť návrh z parlamentu jediným možným krokom. Agentúra DPA poznamenáva, že samotný Kovács patrí ku kontroverzným kandidátom.

SkryťVypnúť reklamu

Taliansky minister práce Roberto Maroni požiadal dezignovaného komisára pre vnútro a spravodlivosť Rocca Buttiglioneho, aby sa svojho úradu nevzdával. Maroni neverí, že by mal byť zosadený komisár, ktorý vyjadruje svoj názor. Talianske médiá informovali, že svojho kandidáta Buttiglioneho prosil neúspešne o odstúpenie samotný premiér Silvio Berlusconi.

Rôzne reagovali na udalosti v Štrasburgu vlády severoeurópskych krajín.

Švédska ministerka zahraničných vecí, sociálna demokratka Laila Freivaldsová označila rozhodnutie budúceho predsedu EK o stiahnutí jeho doterajších návrhov za múdre. Podľa jej názoru najnovšie udalosti dokazujú, že "únia nie je v kríze, ale funguje".

Dánsky pravicovoliberálny premiér Anders Fogh Rasmussen v Kodani uviedol, že odloženie rozhodnutia o novej komisii je "veľmi nezvyčajné" a označil ho za dôsledok "ťahaníc medzi parlamentom a novou komisiou". Politika však býva aj takáto, dodal dánsky premiér, ktorý neočakáva nijaké zásadné zmeny v budúcom Barrosovom návrhu.

SkryťVypnúť reklamu

Liberálny šéf fínskej vlády Matti Vanhanen naproti tomu v Helsinkách vyhlásil, že zmeny očakáva. Fínsky minister zahraničia Erkki Tuomioja vyslovil názor, že najjednoduchšie by bolo, keby Barroso prerozdelil rezorty v komisii nanovo. V tom prípade by nemusel meniť ani jedného z dezignovaných komisárov.

Lotyšská vláda nevidí nijaké problémy v súvislosti so svojou kandidátkou Ingridou Udreovou. Najväčšia poslanecká frakcia v parlamente, opozičná Nová éra však vyzvala vládu, aby do Európskej komisie menovala iného kandidáta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 081
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 697
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 203
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 432
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 227
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 605
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 242
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu