Moskva 27. októbra (TASR) - Diplomati z pätice krajín, ktoré hraničia s Kaspickým morom, pokročili dnes o krok bližšie k dosiahnutiu dohody o rozdelení bohatých lovísk rýb a ropných zdrojov pod jeho dnom.
Región Kaspického mora údajne ukrýva tretie najväčšie zásoby energetických zdrojov sveta, no o jeho právnom statuse sa od rozpadu ZSSR v roku 1991 nerozhodlo.
Igor Jusufov, osobitný predstaviteľ ruského prezidenta Vladimira Putina vo veciach energetickej spolupráce, dnes zhodnotil, že rokovania mali veľmi konštruktívny a produktívny prístup. Na schôdzke sa zúčastnili aj zástupcovia Iránu a bývalých sovietskych republík Azerbajdžan, Kazachstan a Turkménsko.
"Pozície všetkých strán v kľúčových otázkach sa približujú," dodal Jusufov na tlačovej konferencii na záver dvojdňových rokovaní v Moskve.
Irán, ktorý sa delil o kaspické zdroje rovnomerne so Sovietskym zväzom, trvá na tom, aby každá pobrežná krajina dostala 20-percentný podiel. Rusko, Azerbajdžan a Kazachstan chcú rozdeliť more pozdĺž pohraničných línií. Na základe tohto návrhu by Iránu zostal najmenší podiel - menej ako 15 percent. Turkménsko sa nerozhodlo, na ktorú stranu sa pridá.
Rusko, Azerbajdžan a Kazachstan medzičasom navzájom podpísali bilaterálne dohody.
Diplomati dnes neprezradili žiadne podrobnosti o tom, aký pokrok dosiahli. Jusufov zverejnil len to, že bol položený základ pre prezidentský summit o Kaspickom mori, ktorý sa uskutoční v iránskom hlavnom meste Teherán. Termín jeho konania neuviedol.
Pracovná skupina informovala, že medzi kľúčovými otázkami diskusie bola dohoda o bezpečnosti a prítomnosti vojenských plavidiel na mori. Námestník azerbajdžanského ministra zahraničných vecí Chalaf Chalafov okomentoval, že stretnutie "vytvorilo veľmi dobrú základňu pre včasnú celkovú dohodu".