Štrasburg 27. októbra (TASR) Slovenský komisár Ján Figeľ neočakáva, že zmeny, ku ktorým pri prebudovaní budúcej Európskej komisie pristúpi jej predseda, sa budú týkať aj jeho osoby a rezortu.
Situáciu po dnešnom rozhodnutí šéfa budúcej EK Josého Manuela Barrosa stiahnuť z Európskeho parlamentu návrh zloženia svojho tímu a požiadať o odklad schvaľovania komisie nepovažuje Figeľ za krízu.
Je to naozaj nová situácia bez precedensu v minulosti EÚ. Nehodnotil by som ju ako krízu, ale ako situáciu, ktorá vyžaduje veľmi starostlivé a zodpovedné kroky v nasledujúcich dňoch a týždňoch zo strany predsedu, ale aj členských krajín a parlamentných frakcií, ktoré sa k procesu vrátia, predpokladám, v novembri, povedal Figeľ novinárom v Štrasburgu.
Slovenský zástupca v EK pracuje teraz spoločne s Fínom Ollim Rehnom v oblasti podnikania a informačnej spoločnosti, od 1. novembra mal viesť rezort kultúry a vzdelávania.
Moja pozícia sa nemení v tom zmysle, že ostávam pri agende podnikania a informačnej spoločnosti spolu s fínskym kolegom. Predpokladám, že toto prechodné obdobie nebude dlhé a že počas neho bude komisia vykonávať nevyhnutné rozhodnutia, pokračoval Figeľ.
Neočakáva, že zmeny, ktoré Barroso s cieľom získať podporu EP urobí, sa dotknú aj jeho. Neočakávam nejaké vážnejšie zmeny v oblasti, pre ktorú som bol nominovaný, zrejme diskusie a návrhy budú smerovať skôr k pomenovaným osobám, predpokladá Figeľ. Poslanci kritizovali najmä talianskeho kandidáta Rocca Buttiglioneho, Maďara Lászlóa Kovácsa, vážne výhrady zazneli voči holandskej, dánskej i lotyšskej kandidátke.
Podľa niektorých analytikov a pozorovateľov môže byť vzniknutá situácia v rozpore so Zmluvou z Nice a prístupovou zmluvou, keďže tieto dokumenty predpokladali od 1. novembra novú 25-člennú komisiu, v ktorej má každý štát jedného zástupcu s vlastným rezortom. Súčasná komisia, ktorá ostane v úrade aj po 1. novembri, má však 30 členov (päť veľkých krajín má po dvoch komisároch) a zástupcovia nových krajín nemajú vlastné portfóliá.
V tomto prípade je dôležitejší duch zmlúv než samotná litera, pretože vzťahy medzi inštitúciami, politická dôvera a právne stanoviská sú určujúcim faktorom viac než samotný dátum, myslí si Figeľ.
Napriek tomu je podľa neho potrebné úsilie všetkých zainteresovaných, aby tento stav netrval dlho. Figeľ očakáva, že záujmom predsedu novej komisie, členských štátov i EP bude, aby parlament mohol novú exekutívu schváliť na novembrovom plenárnom zasadnutí.