Ceremoniál podpisu európskej ústavnej zmluvy sa uskutoční v Kapitole - sídle rímskej radnice v zrenovovanej sále Sala Degli Orazi e Curiazi, v ktorej 25. marca roku 1957 lídri Francúzska, Nemecka, Talianska, Holandska, Belgicka a Luxemburska podpisovali zakladajúce zmluvy niekdajšieho Európskeho spoločenstva.
Slovensko bude na podpisovom akte zastupovať premiér Mikuláš Dzurinda a minister zahraničných vecí Eduard Kukan.
Veľkoleposť tejto historickej udalosti však dnes sčasti zatienil fakt, že dezignovaný predseda Európskej komisie José Manuel Barroso ustúpil tlaku Európskeho parlamentu (EP) a nepredložil na schválenie svoj tím komisárov, ktorému hrozilo ponižujúce odmietnutie poslancami. Iróniou osudu sa stal "jablkom sváru" medzi Barrosom a poslancami EP práve dezignovaný taliansky eurokomisár pre spravodlivosť a vnútro Rocco Buttiglione.
Ďalším otáznikom je osud ústavy, nad ktorou visí tieň neistoty. Ústava začne platiť až po ratifikácii vo všetkých členských štátoch EÚ. Predpokladaný termín vstupu do platnosti je 1. november 2006, čo je však veľmi rizikový dátum, keďže - zatiaľ - v deviatich krajinách: Dánsku, Španielsku, Francúzsku, Írsku, Luxembursku, Holandsku, Portugalsku, Česku a Británii, bude text predmetom referenda. Väčšina ostatných členských štátov, vrátane SR, plánuje novú zmluvu ratifikovať v národných parlamentoch. Stačilo by jediné nie a ústava by ostala zablokovaná.
Hoci podľa názoru euroidealistov chýba tomuto historickému dokumentu veľkoleposť, v ktorú dúfali, nezakladá ani superštát, čoho sa obávali euroskeptici. Okrem toho zavádza novinky, ako napríklad funkciu európskeho ministra zahraničných vecí, či sériu mechanizmov stanovujúcich pravidlá rozhodovania - a práve tieto fakty posúvajú úniu o krok vpred smerom k integrácii.
Vrcholné stretnutie by malo mať pompézny priebeh. Taliansky premiér Silvio Berlusconi, známy posadnutosťou po vytváraní krajšieho nielen vlastného, ale i talianskeho imidžu, chce na približne 50 hláv štátov a vlád, ktoré budú podpisovať európsku ústavnú zmluvu, za každú cenu urobiť dobrý dojem. V snahe do bodky ukázať ostatným, čo to po taliansky znamená "fare la bella figura", obsadil do úlohy hlavného režiséra slávnostného ceremoniálu skúseného a známeho Franca Zeffirelliho a do roly dvorného módneho návrhára talianskeho dizajnéra Valentina.
Na renováciu Kapitolu, kde sa bude zmluva podpisovať, boli vynaložené približne tri milióny eur. "Rím je pripravený prijať všetky hlavy štátov EÚ a predsedov vlád so všetkými poctami. Kapitol sa opäť prebudí do svojej niekdajšej krásy. Je to darček pre celé mesto," zdôraznil primátor Večného mesta Walter Veltroni.
Rím prijal s ohľadom na význam tejto udalosti, na ktorej sa zúčastní približne 330 osobností, prísne bezpečnostné opatrenia.
Doprava okolo radnice, v ktorom sa bude podpisovať zmluva, je už teraz sčasti zablokovaná, aby sa uvoľnila cesta prípravám na tento akt. Okrem mestskej hromadnej dopravy bude dočasne na tri dni prerušená aj prevádzka rímskeho vojenského letiska Ciampino (od 28. do 30. októbra). Na rímskom letisku Fiumicino dôjde k obmedzeniam letovej prevádzky.
"Pokúsime sa zredukovať nepríjemnosti súvisiace s organizáciou a bezpečnosťou podujatia na minimum tak, aby to obyvatelia Ríma pocítili čo najmenej. Ale musíme prihliadať aj na bezpečnosť hostí, pretože v Ríme bude najväčšia koncentrácia šéfov štátov a vlád za posledného pol storočia," vyhlásil šéf rímskej polície Achille Serra, ktorý plánuje do akcie nasadiť 5000 policajtov a vojakov.
Význam podujatia "obmäkčil" aj talianskych pacifistov. Tí totiž presunuli plánovanú demonštráciu za stiahnutie talianskych jednotiek z Iraku z piatka na sobotu (30. októbra).
2 20 mic pel