Praha 25. októbra (TASR) O mladej Slovenke Miriam Jevíkovej, ktorú pred štyrmi mesiacmi na ruskom severnom Kaukaze pravdepodobne uniesli, sú úrady v tomto regióne informované. Ale k tomu, že by prebiehalo intenzívne pátranie, sa nikto nehlási. V oblasti to zistil spravodajca Českého rozhlasu.
Pred časom za mnou pricestoval slovenský veľvyslanec (v Moskve), vypytoval sa, či niečo nevieme, ale viac sa už neozval. Viem, že sa niečo vyšetruje, ale nie v Ingušsku. Všetko sa odohralo na území Severného Osetska, uviedol pre ČRo ingušský prezident Murat Ziazikov.
Minister pre informácie v susednom Severnom Osetsku Lev Dzugajev potvrdil, že o prípade unesenej Slovenky v tejto severokaukazskej republike vedia, ale prípad sa tam údajne nevyšetruje. U nás sa to nevyšetruje. Cez naše územie iba prechádzala, na nikoho sa tu neobrátila, uviedol minister.
Podľa neoficiálnych informácií spravodajcu ČRo sa kauzou unesenej Miriam Jevíkovej zaoberá severokaukazske oddelenie boja proti organizovanému zločinu.
Ku kauze Jevíková sa v polovici októbra v Prahe vyjadril šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan. Podľa jeho slov príslušné miesta v tejto kauze konajú a prílišná publicita by mohla úsiliu o prepustenie Slovensky iba uškodiť. Kukan tak odmietol petíciu českého novinára Jaromíra Štětinu na záchranu Slovenky.
Čím menej o tom budeme hovoriť s vami (novinármi) a na verejnosti, tým lepšie. Príslušné orgány, ktoré majú tento problém na starosti, konajú. Konajú diskrétne, konajú tak, aby ich jednanie viedlo k oslobodeniu alebo navráteniu slovenskej občianky. To je rozhodujúce a chcem to zo všetkou serióznosťou a zodpovednosťou povedať, že robíme všetko preto, aby sme ju dostali domov. Robíme to spôsobom, ktorý je diskrétny, a ktorému mikrofóny, kamery, nepomáhajú. Naopak, uviedol Kukan 12. októbra v Prahe.
Novinár Štětina, ktorý kandiduje do Senátu za českú Stranu zelených, kritizoval nečinnosť politikov a inicioval podpisovú akciu na záchranu Slovensky, ktorá je študentkou pražskej Univerzity Karlovej. Podľa Štětinu by sa mali do oblasti, kde Slovenka zmizla, prípadne aj do Moskvy, vypraviť delegácie českých zákonodarcov, a apelovať tam na miestne úrady, aby sa zasadili o jej vypátranie či prepustenie.
O osud Slovenky by sa podľa Štětinu mohol český prezident Václav Klaus zaujímať pri návšteve ruského prezidenta Vladimira Putina v Prahe. Jej termín ale ešte nie je známy.
Ak si niekto myslí, že je lepší expert a ide zbierať podpisy a podobne, chcel by som mu odkázať, že nám komplikuje vyjednávania a že robí presne to, čo nám celý tento proces poškodzuje, uviedol minister na margo iniciatívy Štětinu.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem