Praha 22. októbra (TASR) Medzinárodné spoločenstvo musí reagovať na sfalšované bieloruské voľby, konštatuje v Lidových novinách (LN) komentátorka Petruška Šustrová.
Nemožno pochybovať o tom, že oficiálne výsledky nedeľných bieloruských volieb a referenda neodrážajú slobodnú vôľu bieloruských občanov.
Provládni kandidáti obsadili 107 zo 110 kresiel bieloruskej snemovne. Vo dvoch obvodoch sa bude konať druhé kolo, pretože prezident Alexander Lukašenko pochválil pred voľbami oboch a predsedovia komisií asi nevedeli, kto má vyhrať.
Kandidát opozície zvíťazil v jedinom obvode, ale úrady tam voľby anulovali a mocenskí činitelia sa pri ich opakovaní bezpochyby postarajú, aby dopadli správne.
Podľa Šustrovej v Bielorusku vôbec nešlo o voľby, ale o vopred pripravené tragikomické divadlo a výsledky volieb boli na papieri dávno pred tým, než boli naoko zrátané a vyhlásené.
Prvé návrhy, ako by malo svetové spoločenstvo reagovať, prišli od poľských europoslancov: zoznam osôb, ktoré nemajú prístup do EÚ, by sa mal rozšíriť o ľudí, ktorí sfalšovali voľby, predovšetkým o predsedníčku Ústrednej volebnej komisie Lidiu Jermušynu. Objaviť a zablokovať by sa mali aj prípadne súkromné kontá Alexandra Lukašenka na Západe.
EÚ by mali financovať nezávislú televíziu a rozhlas, ktoré by pre bieloruské územie vysielali spoza jeho hraníc, rozvinúť by sa mal rozsiahly študentský štipendijný program, a pre radových bieloruských občanov zrušiť alebo aspoň znížiť vízové poplatky, aby mohli cestovať, uzatvára Petruška Šustrová v LN.