Washington 22. októbra (TASR) - Tohoročné voľby v USA budú zrejme najdrahšie v dejinách krajiny. Kandidáti na úrad prezidenta USA, uchádzači o funkciu člena amerického Kongresu a ich prívrženci totiž na predvolebnú kampaň vynaložili už najmenej 3,9 miliardy dolárov, čo je o 20 percent viac ako v roku 2000.
Ako vyplýva zo záverov dnes zverejneného prieskumu nezávislého Centra pre zodpovednú politiku, len náklady na voľby prezidenta USA, ktoré sa uskutočnia 2. novembra, sa vyšplhajú na miliardu dolárov.
Podľa šéfa výskumného tímu Larryho Nobla tohoročné voľby - napriek obmedzeniam pri vedení predvolebnej kampane - budú najdrahšie v histórii USA, pričom konečná suma môže byť ešte vyššia.
Noble sa domnieva, že reforma financovania predvolebnej kampane "nie celkom splnila svoj cieľ". Zákon, predložený republikánskym senátorom Johnom McCainom a jeho demokratickým kolegom Russom Feingoldom a schválený v roku 2002, totiž nepočítal so špecifickým javom - združením 501(c), na ktoré sa finančný limit darcu na kampaň nevzťahuje. Kandidátov pritom jednotlivec počas predvolebného boja smie podporiť maximálne 2000 dolármi.
Spomínané združenie zverejňuje spoty kritické ku kandidátovi z opačného tábora. Počas kampane pred prezidentskými voľbami a voľbami do Kongresu už subjekty "501(c)" na antireklamu minuli 386 miliónov dolárov.
Jedným z najagilnejších členov združenia je organizácia veteránov vietnamskej vojny, ktorá je naklonená republikánskemu kandidátovi a úradujúcemu prezidentovi Georgeovi W. Bushovi.
1 4 pel