Brusel 21. októbra (TASR) Dezignovaný predseda budúcej Európskej komisie José Manuel Barroso dnes neustúpil požiadavkám europoslancov a nezmenil rozdelenie kresiel vo svojom tíme tak, aby sporný taliansky kandidát na post komisára pre spravodlivosť Rocco Buttiglione viedol iný rezort.
Zmenu v rozdelení rezortov dôrazne požadovali socialisti, ktorí majú v EP 200 kresiel, veľká časť liberálov, Barrosovu komisiu bez ohľadu na Buttiglioneho odmietajú zelení a komunisti.
Keďže Barrosov tím jednoznačne podporuje len 268 poslancov Európskej ľudovej strany a parlament má 732 poslancov, novú komisiu môže pri budúcotýždňovom schvaľovaní zachrániť len vysoká neúčasť poslancov na hlasovaní či hlasovanie jednotlivých poslancov proti odporúčaniu straníckych šéfov.
Barroso namiesto zmien v tíme oznámil vytvorenie osobitnej skupiny komisárov, ktorá bude mať na starosti základné práva a antidiskriminačnú politiku, pričom túto oblasť si pod osobnú zodpovednosť vezme samotný predseda.
Buttiglione, ktorý sa v očiach poslancov diskvalifikoval pre konzervatívne názory na homosexualitu a postavenie žien, sa tak bude deliť o tieto oblasti s ostatnými komisármi, napríklad Čechom Vladimírom Špidlom. Ostane mu však dôležitý rezort spravodlivosti a vnútra, vrátane azylovej politiky či policajnej spolupráce.
S takýmto prístupom súhlasili dnes len najsilnejšia Európska ľudová strana (268 kresiel) a Únia pre Európu národov (27 kresiel). Proti novej komisii bez ohľadu na toto riešenie sú odhodlaní hlasovať zelení a zjednotená ľavica (komunisti), vážne výhrady vyslovili socialisti a liberáli (88 kresiel), od ktorých bude vo veľkej miere závisieť výsledok hlasovania 27. októbra.
Líder socialistov Martin Schulz odmietol dnes Barrosov postup ako nedostatočný. My požadujeme prerozdelenie komisárov. Situácia ostáva neprijateľná. Po utorkovom stretnutí s Barrosom som čakal oveľa viac. Za takýchto okolností nemôžem odporučiť našim poslancom, aby hlasovali za, povedal Schulz.
Liberáli, ktorí v júli hlasovali za Barrosovu nomináciu na čelo EK a nechcú nechať komisiu padnúť, odporučili, aby sa Buttiglione sám vzdal nominácie a zachránil komisiu. Liberálni poslanci sú v názore na budúcotýždňové hlasovanie rozdelení.
Napriek prevažne negatívnym reakciám je Barroso pevne presvedčený, že jeho tím získa na budúci týždeň jasnú väčšinu v EP.
Ak poslanci zaujmú vyvážený a zodpovedný prístup, myslím, že väčšina bude hlasovať v prospech komisie. Ak sa tak nestane, budem samozrejme rešpektovať parlamentnú demokraciu. Je legitímne hlasovať za aj proti, povedal Barroso na tlačovej konferencii.
Poslancov varoval, aby brali do úvahy aj dôsledky, ktoré by prinieslo odmietnutie komisie. Upozornil, že hlasovať sa bude o celom tíme, ktorého jasná väčšina členov získala pozitívne hodnotenie poslancov.
Barrosovu komisiu podporil šéf ľudovcov Hans-Gert Pöttering. Nepochybujem, že jasná väčšina poslancov našej skupiny bude hlasovať za. Spolieham sa tiež na liberálov, Úniu pre Európu národov i na ďalších, povedal nemecký europoslanec.
S cieľom zmierniť dôsledky sporu Buttiglione v liste Barrosovi vyjadril poľutovanie nad problémami, ktoré spôsobili jeho výroky. Ubezpečil, že nechcel nikoho uraziť a že je rozhodne proti akejkoľvek forme diskriminácie.
EP bude komisiu, ktorej mandát sa má začať 1. novembra, schvaľovať na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu na budúcu stredu. Podľa platných pravidiel nemajú poslanci právo odmietnuť jednotlivého komisára, pretože exekutívu schvaľujú ako celok.
Ak by Barrosov tím súhlas EP nezískal, ostane aj po 1. novembri až do sformovania novej komisie vo funkcii odchádzajúca exekutíva na čele s Romanom Prodim.