Na konci septembra pracovalo v českom hlavnom meste takmer 15.780 Slovákov.
Mnohí sa dokázali presadiť v šoubiznise, príkladom môžu byť Miro Žbirka či Dara Rolins, v muzikáli Filipa Renča zažiarila mladá herečka Zuzana Norisová, hviezdou českej politickej satiry je už mnoho rokov Zuzana Bubílková. Významnou podnikateľkou a majiteľkou slávneho paláca Lucerna je tiež Slovenka Dagmar Havlová, manželka matematika Ivana Havla, brata exprezidenta Václava Havla. Vo výpočte najslávnejších Slovákov v Prahe nechýba ani režisér Fero Fenič, ktorý v českom hlavnom meste žije od začiatku 70. rokov.
Najviac Slovákov sa v Prahe zamestnalo v robotníckych profesiách takmer 11.000, z toho viac ako 2000 v stavebníctve. Asi 1500 Slovákov pracuje v Prahe v oblasti obchodu a služieb. Hypermarkety často zamestnávajú Slovenky ako pokladníčky. V pražskom dopravnom podniku majú 17 slovenských vodičov autobusov a sedem vodičov električiek.
Keby z Prahy naraz odišli všetky slovenské zdravotné sestry, nastali by v niektorých pražských nemocniciach zlé časy, pokračuje MfD. Je tu totiž asi 800 sestier a asi sto slovenských lekárov. Najviac slovenských zdravotných sestier je v motolskej nemocnici (300), krčskej nemocnici (160) a vinohradskej nemocnici (134).
MfD zaznamenala príbeh sestier Ragančíkových z Vranova nad Topľou. Do Prahy prišli na radu brata, ktorý sa presťahoval pred siedmimi rokmi.
Prenajali sme si byt, zohnali prácu v administratíve a sme spokojné, uviedla jedna zo sestier, Katarína. Podľa jej slov v rodnom 20-tisícovom meste nebol žiaden život a do Bratislavy by nešli, pretože tam ľudí z východu nemajú radi. Sestry nevylučujú, že by mohli skúsiť žiť aj inde v zahraničí.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed