Washington 21. októbra (TASR) - Vysokoškolský študent Michael Holms z Floridy má problém. Ako presvedčený prívrženec Ralpha Nadera chce tomuto právnikovi a prezidentskému kandidátovi zabezpečiť väčšiu politickú váhu. Bolo by však preňho nočnou morou, keby tým nepriamo pomohol k víťazstvu neobľúbenému republikánovi Georgeovi W. Bushovi.
Neriešiteľná situácia? Vôbec nie, píše internetová platforma politik-digital.de, pretože výsledok volieb v roku 2000 stál a padal na hlasoch odovzdaných Naderovi. Práve tieto hlasy chýbali demokratickému kandidátovi Alovi Gorovi k víťazstvu a to isté by sa tento rok mohlo stať Johnovi Kerrymu.
Východiskom z uvedenej dilemy je pre Michaela Holmsa tzv. vote-swapping (to swap = vymeniť si). Za týmto výrazom sa skrýva niečo ako politické partnerstvo, ktoré spôsobilo rozruch už pred štyrmi rokmi a pravdepodobne ovplyvní aj prezidentské voľby 2. novembra 2004.
Postup je jednoduchý: Michael Holms sa zaregistruje zadaním svojho štátu a kandidáta na niektorej z internetových "swapping-sites" (napríklad www.votepair.com, www.defeatbushagain.com). Počítač mu "dohodí" voliča z iného štátu, ktorý sa zaregistroval ako prívrženec Kerryho. Trik je v tom, že Kerryho prívrženec volí v jednom z tzv. istých štátov (safe states), kde je víťazstvo Busha alebo Kerryho už vopred také jasné, že výsledok nemôže svojim hlasom ovplyvniť. Preto si s Holmsom "vymení" svoju preferenciu a v deň volieb dá hlas jeho favoritovi Naderovi. Holms bude na oplátku v neistej Floride voliť Kerryho.
Obaja partneri profitujú: Kerry získal dodatočný hlas v jednom -z hľadiska volebného výsledku - z neistých štátov (swing states), Holms môže nepriamo voliť Nadera a nemusí sa báť, že sa stane prisluhovačom svojho politického protivníka.
Systém funguje teoreticky v ľavicovom i pravicovom tábore, pretože okrem dvoch hlavných kandidátov demokratov a republikánov idú do volieb aj uchádzači z menších strán (hovorí sa im third partys). V konzervatívnom tábore to platí o Michaelovi Peroutkovi (Constitution Party) a Earlovi Dogdovi (Prohibition Party), za liberálny, resp. ľavicový tábor kandidujú Ralph Nader, David Cobb (Strana zelených), Walt Brown (Socialistická strana) a Michael Badnarik (Libertarian Party). Zatiaľ však vznikli prevažne ľavicové swapping-sites, ktoré mottom "Anybody but Bush!" (Každý okrem Busha) oslovujú prevažne Naderových voličov.
Skutočný dopad digitálnej výmeny hlasov na novembrové prezidentské voľby sa zatiaľ nedá predpovedať. Prevádzkovatelia príslušných stránok spočítali, že v roku 2000 sa uskutočnilo 16.024 výmen hlasov, z tohto bolo 1400 účastníkov z Floridy. Na prvý pohľad to môže byť málo, ale zaujímavý sa stáva vo svetle faktu, že vtedy Bush vyhral na Floride len o vyše 500 hlasov. Aj tohtoročné voľby totiž sľubujú boj o každý voličský hlas.
S existenciou swapping-sites sa vlečie aj spor o etickosti a zákonnosti výmeny hlasov. Zástancovia ako Únia amerických občianskych práv (ACLU) nevidia nič zavrhnutiahodného na tom, keď občania volia takticky. Únia argumentuje, že to robia aj kongresmani, keď konajú podľa hesla "Budem hlasovať za tvoj zákon, keď ty podporíš moje plány". Politické dohody kryje aj prvý dodatok americkej ústavy, ktorý zakotvuje slobodu prejavu, tvrdí ACLU.
Protivníci vote-swappingu v ňom vidia manipuláciu výsledku volieb neetickým obchodovaním s hlasmi voličov. V roku 2000 dal najvyšší kalifornský volebný úradník Bill Jones pred hlasovaním dočasne zablokovať prístup na stránku www.votexchange2000.com sídliacu v tomto štáte, pretože sa jej autori údajne dopustili podvodu a porušili viaceré zákony. Následný spor na federálnom súde však Jones prehral. Volebné komisie v štátoch Wisconsin a Washington už avizovali, že takúto prax tento rok budú považovať za protizákonnú.
Boj úradov proti výmene hlasov je aj tak málo efektívny, pretože zasahovať proti internetovým stránkam často nie je v ich kompetencii. Navyše dohody voličov nemajú oficiálnu písomnú podobu. Nie sú tak právne záväzné a kvôli tajnosti voľby sa nedá zistiť, či obaja partneri dohodu naozaj dodržali. Tento problém bude asi trápiť aj Michaela Holmsa, ak 2. novembra odovzdá svoj hlas Johnovi Kerrymu.