Belehrad 6. decembra (TASR) - Predseda srbského parlamentu Dragan Maršičanin dnes odstúpil z funkcie uprostred vyhroteného konfliktu vo vnútri vládnucej koalície Demokratickej opozície Srbska (DOS).
Na jeho miesto parlament vymenoval Draganu Mičičovú, bývalú podpredsedníčku Občianskeho združenia Srbska - členskej strany 18-členného bloku DOS.
Maršičanin, popredný predstaviteľ Demokratickej strany Srbska (DSS) zväzového prezidenta Vojislava Koštunicu, odstúpil pod nátlakom hlavného rivala DSS vo vnútri DOS - Demokratickej strany (DS) srbského premiéra Zorana Djindjiča.
Spor medzi najväčšími subjektmi 18-člennej DOS kulminuje od pondelka, keď poslanci DSS spoločne s opozíciou - Miloševičovými socialistami a ultranacionalistickými radikálmi - hlasovali proti reformne orientovanému pracovnému zákonu predloženého Djindjičovým kabinetom.
Po tom, čo parlament zákon tesnou väčšinou schválil, Maršičanin vyhlásil, že hlasovanie bolo zmanipulované a obvinil poslancov DS, že odovzdali hlasovací lístok aj za neprítomného zákonodarcu, ktorý bol v čase hlasovania v Grécku.
DS ihneď požiadala o Maršičaninovo odvolanie. Jej podpredseda Čedomir Jovanovič označil konflikt vo vnútri DOS za konceptuálny a obvinil DSS, že sa vyhýba zodpovednosti za rozhodnutia o reformách, na ktorých sa dohodla vládna koalícia.
Maršičanin na druhej strane obvinil Djindjičovu vládu z korupcie a úmyselného destabilizovania Srbska podporovaním organizovaného zločinu. Pohrozil, že v prípade odvolania bude jeho strana požadovať hlasovanie o vyjadrení nedôvery Djindjičovej vláde. Ak by bol kabinet odvolaný, s najväčšou pravdepodobnosťou by museli nasledovať predčasné voľby.
DSS minulé leto vystúpila z parlamentného klubu DOS i z miestnych samospráv v niektorých srbských obvodoch, no formálne zostala naďalej členom DOS. Djindjič dnes vyhlásil, že DOS sa ešte nerozhodla, či DSS úplne vylúči z koalície.
Spory medzi úhlavnými nepriateľmi - umierneným nacionalistom Koštunicom a prozápadným pragmatikom a ekonómom Djindjičom - sú v Srbsku na dennom poriadku prakticky od prvého dňa, čo DOS zvrhla Slobodana Miloševiča a ujala sa moci v krajine.
Zatiaľ čo Koštunica naďalej zostáva najpopulárnejším politikom v Srbsku, Djindjič má údajne lepšiu stranícku infraštruktúru a viac ekonomickej i politickej moci.