Kyjev 6. decembra (TASR) - Ukrajinský prezident Leonid Kučma zopakoval, že považuje za neprijateľné niektoré podmienky poskytnutia úveru Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) na dostavbu dvoch blokov Chmeľnickej a Rivnenskej atómovej elektrárne na západe Ukrajiny.
Uviedol to dnes v Kyjeve na spoločnej tlačovej besede s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom po skončení dvojstranných konzultácií na najvyššej úrovni. Ukrajina podľa Kučmu neodmieta ďalšie rozhovory s EBOR na túto tému. Ukrajinská delegácia vedená prvým vicepremiérom Olehom Dubynom odchádza 10. decembra do Londýna na rokovania s predstaviteľmi banky.
Nemecký kancelár sa vyjadril, že Ukrajina sa rozhodla dokončiť oba atómové bloky bez účasti európskych organizácií a našla si druhých partnerov. Podľa neho EBOR je pripravená financovať realizáciu tohto projektu, no pri nevyhnutnom splnení viacerých podmienok vrátane zvýšenia taríf za elektrickú energiu.
O dohode Ukrajiny a Ruska o spoločnom dokončení atómových blokov s poskytnutím ruského úveru Kučma informoval, že aj EBOR považuje Rusko za priameho účastníka dostavby blokov. Dodal, že ruská strana rozpracovala bloky a bez jej účasti ich nemožno ani dostavať. Rozhovory na túto tému označil za problém času. Ukrajina podľa neho chce, aby sa rokovací proces ďalej nenaťahoval, lebo rozhovory s EBOR trvajú už šesť rokov.
Rozhovory oboch štátnikov sa týkali aj európskej integrácie. Ukrajinský líder vyjadril nádej, že Ukrajina sa stane asociovaným členom EÚ ešte do konca jeho terajšieho druhého funkčného obdobia na čele štátu v roku 2004. Skepticky však posudzuje možnosť plnoprávneho členstva Ukrajiny v EÚ v blízkej budúcnosti. "Počas môjho, ani ďalšieho prezidentovania k jej vstupu do EÚ nedôjde," dodal.
Nemecko bude podľa Schrödera podporovať Ukrajinu pri jej integrácii ako asociovaného člena EÚ. Ubezpečil pritom o podpore všetkých prejavov na Ukrajine smerujúcich k jej priblíženiu k EÚ. Dodal, že je to postupný proces, pričom pripomenul, že na vypracovanie harmonogramu prijatia Ukrajiny za asociovaného člena EÚ je potrebné podpísať príslušnú dohodu. "Je to úloha Ukrajiny a Európskej komisie," uviedol nemecký kancelár. Podľa neho približovanie Ukrajiny k EÚ s perspektívou plného členstva prebieha stále.
(spolupracovník TASR Martin Benko) juh