Moskva 20. októbra (TASR) - Brutálne zaobchádzanie s nováčikmi v ruských ozbrojených silách si každoročne vyžiada životy a zranenia niekoľkých tisícov mladých ľudí aj vďaka neochote úradov problém riešiť, uviedla organizácia Human Rights Watch (HRW) v správe o dodržiavaní ľudských práv v ruskej armáde, ktorú dnes zverejnili v Moskve.
Dokument v rozsahu 86 strán s údajmi zozbieranými počas troch rokov obsahuje informácie o vážnom porušovaní ľudských práv, ku ktorým dochádza kvôli takzvanej dedovčine (mazáctvu) medzi staršími a mladšími vojakmi.
Výsledkom zlého zaobchádzania sú úmrtia desiatok odvedencov každý rok, tisícky ďalších utrpia vážne a často trvalé poškodenie fyzického a psychického zdravia. Stovky vojakov spáchajú alebo sa pokúsia o samovraždu, ďalšie tisíce dezertujú. "Je najvyšší čas pre ruskú vládu, aby zastavila tieto strašné praktiky," uviedol autor správy HRW Diederik Lohman, ktorý dodal, že prípadom šikanovania sa dá predísť.
Dokument tiež cituje údaje ruského vojenského prokurátora, že viac ako 100 nováčikov spáchalo samovraždu, čo je 38-percentný nárast v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2003. Viac ako polovica týchto obetí spáchala samovraždu pravdepodobne po mučení v svojich jednotkách.
Mnoho ruských dôstojníkov mazáctvo ignoruje či ho dokonca podporuje ako tradičný prostriedok udržovania disciplíny.
V ruských ozbrojených silách s dvojročnou povinnou vojenskou službou pôsobí celkovo 800.000 odvedencov, ktorí sú jadrom armády. Nováčikovia musia počas prvého roka služby žiť v prostredí, kde platia prísne pravidlá. Za malé priestupky voči písaným alebo nepísaným pravidlám sú prísne tresty.
Správa s názvom "Neľudské a ponižujúce zaobchádzanie s nováčikmi v ruských ozbrojených silách" dokumentuje formy zlého zaobchádzania vrátane bitia s drevenými a železnými tyčami a sexuálneho zneužívania.
Výskum sa uskutočnil počas troch rokov v siedmich oblastiach celého Ruska. Jeho údaje sú výsledkom rozhovorov s viac ako sto vojakmi, ich rodičmi, vládnymi predstaviteľmi, právnikmi, odborníkmi z mimovládnych organizácií a bývalými vojakmi.
HRW pripomína skutočnosť, že šikanovanie je rozšírené v niektorých jednotkách a v iných sa vôbec nevyskytuje. To naznačuje, že zneužívaniu a šikanovaniu možno predísť, ak dôstojníci naučia nižších dôstojníkov, ako tieto praktiky zastaviť.
HRW tiež vyzvala ruskú vládu, aby vytvorila špeciálne tímy, ktorých úlohou bude navrhnúť a zaviesť komplexnú stratégiu pre boj so zneužívaním ako aj osobitného ombudsmana pre vojakov. Ten by pôsobil v úrade ruského ombudsmana Vladimira Lukina.