Berlín 6. decembra (TASR) - Hlavní západní donori dnes odmietli obavy z toho, že dohoda afganských skupín o rozdelení moci by mohla stroskotať, a prisľúbili pokračovať v dodávkach humanitárnej pomoci pre Afganistan bez ohľadu na politické rozpory vnútri krajiny.
Konferencia o pomoci vojnou zničenej krajine, ktorá sa v stredu začala v Berlíne, zatienili správy o kritike bonnskej dohody dvoma významnými protitalibanskými lídrami. Ako však uviedol osobitný vyslanec Nemecka pre Afganistan Hans-Joachim Daerr, nemožno očakávať, že všetci budú s komplikovanou a ťažko dosahovanou dohodou stopercentne spokojní.
Na konferencii v Berlíne sa zišli členovia Skupiny pre podporu Afganistanu, ktorá koordinuje úsilie národných programov pomoci, zástupcovia OSN a ďalších mimovládnych organizácií. Stretnutie v nemeckej metropole sa koná každý rok, pričom to terajšie naplánovali pred súčasnou krízou.
Donori na začiatku dvojdňovej konferencie oznámili, že aj napriek historickej dohode o vytvorení novej afganskej vlády môžu tisíce Afgancov túto zimu umrieť hladom.
Rozhovory sa zameriavajú na humanitárnu pomoc - potraviny, zdravotnícky materiál a prístrešky, nie na rekonštrukciu krajiny. Tá bude predmetom samostatnej konferencie, naplánovanej na január 2002 v Tokiu.
Podľa jedného z afganských delegátov v Berlíne majú USA povinnosť napraviť škody, ktoré spôsobili Afganistanu náletmi zameraným na vyhnanie Usámu bin Ládina. "Američania zbombardovali priehradu, ktorej opätovná výstavba bude stáť tri milióny dolárov," vyhlásil riaditeľ afganskej mimovládnej organizácie zastupujúcej farmárov Džavíd Sajíd s tým, že desať miliárd dolárov nebude stačiť, keďže USA zničili aj všetky letiská.
Sajíd však zároveň označil kritiku bonnskej dohody vnútri Afganistanu ako "dočasný názor" a dodal, že kvôli realizácii dohody krajina potrebuje finančnú a politickú podporu medzinárodného spoločenstva.
Dlhoročné konflikty vyhnali v Afganistane z domovov pätinu jeho obyvateľstva. Časti severu a severozápadu krajiny sú pritom podľa OSN aj naďalej príliš nebezpečné pre dostatočné dodávky humanitárnej pomoci.
Viaceré krajiny v októbri prisľúbili krajine humanitárnu pomoc vo výške okolo 600 miliónov dolárov. Podľa zástupcu nemeckého ministerstva zahraničných vecí je berlínska konferencia zameraná skôr na strategické plánovanie, ako na zaobstaranie dodatočnej pomoci.