Islamabad/Washington 6. decembra (TASR) - Paštúnsky kmeňový vodca a líder prechodnej afganskej vlády Hamíd Karzaj dnes oznámil, že ponúkol amnestiu "bežným" členom hnutia Taliban.
Bývalé afganské vládne hnutie, ktoré z väčšej časti krajiny vyhnala od začiatku amerických náletov na krajinu 7. októbra opozícia, dnes súhlasilo s kapituláciou svojej poslednej bašty Kandahár. Hovorca Talibanu tiež oznámil, že v piatok začnú odovzdávať zbrane.
"Vedenie Talibanu sa mi rozhodlo odovzdať (provincie) Kandahár, Helmand a Zábul, za čo sme im ponúkli amnestiu," oznámil Karzaj americkej televízii CNN s tým, že príslušníci Talibanu môžu bez akýchkoľvek problémov odísť do svojich domovov.
Pri otázke o osude mullu Muhammada Umara Karzaj uviedol, že požadujú, aby najvyšší duchovný vodca Talibanu "jasne odsúdil terorizmus a zreteľne dal najavo, že terorizmus urobil afganskú spoločnosť brutálnou a zničil našu krajinu".
Washington vzápätí oznámil, že je proti akejkoľvek amnestii pre Umara. Podľa hovorcu Bieleho domu Ariho Fleischera americký prezident George W. Bush si myslí, že tých, ktorí poskytujú útočisko pre teroristov, musia postaviť pred spravodlivosť. Minister obrany Donald Rumsfeld uviedol, že USA neakceptujú dohodu o kapitulácii Kandaháru, ak umožní Muhammadovi Umarovi ostať na slobode.
Hovorca USA v pakistanskom Islamabade predtým privítal správy o súhlase Talibanu s kapituláciou Kandaháru. Podľa jeho slov však budú koaličné sily naďalej prenasledovať Usámu bin Ládina a jeho teroristickú organizáciu al-Káida.
Keith vo vyhlásení tiež uviedol, že nikto si neželá pokračovanie vojny v Afganistane ani o jeden deň dlhšie, než je potrebné, najmenej zo všetkých Spojenými štátmi vedení spojenci.