To umožnilo súčasnému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi zmeniť ústavu a zostať v úrade už tretie volebné obdobie po sebe.
Asi 500 demonštrantov pochodovalo z hlavného námestia po hlavnej ulici metropoly a skandovalo slogany proti súčasnému prezidentovi. Keď dav prevažne mladých ľudí a študentov prišiel k prezidentskému palácu, ozbrojená polícia zhromaždenie rozohnala. Asi 20 demonštrantov bezpečnostné sily zadržali, medzi nimi aj opozičného politika Nikolaja Lebeďka, predsedu Zjednotenej občianskej strany.
Bieloruská opozícia ako aj zahraniční pozorovatelia vyhlásili, že víkendové bieloruské parlamentné voľby, ako i referendum o možnosti tretej prezidentskej kandidatúry prezidenta Lukašenka nesplnili medzinárodné štandardy.
Priebeh volieb a referenda kritizoval aj bývalý český prezident Václav Havel, ktorý vládu prezidenta Lukašenka označil za poslednú európsku diktatúru.
Podľa oficiálnych výsledkov sa väčšina bieloruských voličov v nedeľňajšom referende vyslovila za zmenu ústavy, ktorá umožní autoritársky vládnucemu prezidentovi Lukašenkovi zastávať tretie funkčné obdobie po sebe. Podľa výsledkov sčítania hlasov podporilo príslušnú zmenu ústavy 77,3 percenta voličov. Na referende sa zúčastnilo 90 percent voličov.
Bieloruský autoritatívny prezident Lukašenko vládne v krajine železnou päsťou od svojho zvolenia v roku 1994. Potláča opozíciu a slobodné médiá a nasmeroval krajinu na izolovanú, protizápadnú cestu. V nedeľu usporiadal ústavné referendum, ktorým sa zrušili limity na počet volebných období pre zastávanie prezidentského úradu jednou osobou. To mu umožňuje znova kandidovať v roku 2006.