Hoci to nepovedal priamo, mal zrejme na mysli najmä čečenských bojovníkov.
Nemôžeme dovoliť, aby sa tí, ktorí sú prinajmenšom podozriví z terorizmu, voľne promenádovali po Európe, povedal Lavrov po dnešnom ministerskom rokovaní s predstaviteľmi EÚ.
Pozývajú ich do televízie či na mítingy v Európe. To nedokážem pochopiť. Ak toto nie je podpora terorizmu, tak potom niečomu nerozumiem, pokračoval Lavrov. Hoci nikoho konkrétne nespomenul, podľa pozorovateľov mohol mať na mysli rôznych čečenských aktivistov, ktorí sa často objavujú v západoeurópskych médiách.
S holandským šéfom diplomacie Benom Botom a vysokým predstaviteľom EÚ pre zahraničnú politiku Javierom Solanom sa dnes Lavrov dohodol na ešte užšej spolupráci v boji proti terorizmu. Bot informoval, že do Moskvy čoskoro odcestuje koordinátor EÚ pre túto oblasť Gijs de Vries, aby rokoval o konkrétnych formách spolupráce.
Dnešná schôdzka EÚ a Ruska však bola venovaná najmä príprave novembrového spoločného summitu a dohody o strategickom partnerstve medzi EÚ a Ruskom. Podľa nemenovaných zdrojov boli dnešné rokovania zložité a pred summitom naplánovaným na 11. novembra nie sú všetky sporné otázky okolo dohody doriešené.
Dohoda o strategickom partnerstve má dať Moskve osobitný štatút vo vzťahoch s EÚ najmä v oblastiach ekonomiky, obchodu, cestovania a bezpečnostnej spolupráce.
Moskva sa nedôverčivo pozerá na európsku politiku susedstva a obáva sa, že Brusel príliš rozšíri svoj hospodársky i politický vplyv do krajín tradičného ruského vplyvu, napríklad do Ukrajiny, Moldavska, Bieloruska či kaukazských republík.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem