Mníchov 19. októbra (TASR) - Na mníchovskom súde v kauze masakrov na Slovensku zo začiatku roku 1945 pokračovalo dnes výpoveďou slovenského historika Jána Stanislava pojednávanie s bývalým veliteľom slovenskej časti špeciálnej protipartizánskej jednotky Edelweiss Ladislavom Nižňanským.
Stanislav povedal vo svojej výpovedi, že Nižňanský nemal žiadne veliteľské rozhodovacie práva a pôsobil ako tlmočník. Nemecká agentúra DPA uvádza, že jeho výpoveď neobsahovala žiadny objektívny dôkaz podporujúci túto tézu. Stanislav - riaditeľ banskobystrického Múzea SNP - opieral údajne svoju výpoveď na viacero nedostačujúcich a sprostredkovaných zdrojov, príkladom na už zosnulého priateľa Nižňanského a podobne.
Podľa DPA jeho výpoveď viackrát vyvolala nevôľu sudcu Manfreda Götzla, keďže nevedel svoje závery postaviť na faktoch. Podľa slov Stanislava veľa dôkazového materiálu skončilo po vojne ako "vojnová korisť Američanov", a bola potom uskladnená vo Washingtone. Tam sú dôkazy archivované a keďže majú spravodajský charakter, je ich možno zverejniť až po 75 rokoch.
Podľa slov riaditeľa sa na masakroch mohli podieľať najmä moslimské a kaukazské špeciálne protipartizánske jednotky, ktoré mali s protipartizánskym bojom skúsenosti v bývalom Sovietskom zväze počas druhej svetovej vojny. V okolí masakrov boli zničené oltáre a aj preto sa na vraždení nemohli podľa Stanislava zúčastňovať z väčšej časti katolícki príslušníci slovenskej časti Edelweissu.
Nižňanského si svedkovia masakrov v Ostrom Grúni a Kľaku mohli kvôli vzhľadu pomýliť s istým zástupcom veliteľa protipartizánskej nemeckej jednotky Edelweiss, uviedol Stanislav.
Nižňanský dnešné pojednávanie absolvoval už na slobode po tom, čo ho päťčlenný senát prísažného súdu v piatok prepustil z vyšetrovacej väzby. Pre TASR to uviedol právny zástupca obvineného Steffen Ufer, ktorý sa však dnešného pojednávania po prvý raz nezúčastnil.
Proces s Nižňanským by mal pokračovať vo štvrtok budúci týždeň. Rozsudok mal byť v tejto kauze vynesený 29. októbra. Proces sa však podľa Götzla predĺži vzhľadom na neprítomnosť niektorých svedkov, ich vysoký vek, zdravotný stav a najmä na schopnosť koncentrovať sa počas výpovedí. V bavorskej metropole bude ešte raz koncom mesiaca vypovedať aj bývalý štátny prokurátor Martin Kováč - z procesu z roku 1962 v Banskej Bystrici. Súd vtedy odsúdil Nižňanského v neprítomnosti na trest smrti.