Belehrad 19. októbra (TASR) - Napriek medzinárodnému tlaku Belehrad nezatkne štvoricu generálov obžalovaných haagskym tribunálom OSN. V rozhovore pre dnešné vydanie denníka Blic to vyhlásil srbský minister spravodlivosti Zoran Stojkovič.
Minister dodal, že zatknutie penzionovaných generálov obžalovaných v októbri 2003 v súvislosti s kosovským konfliktom z rokov 1998-99 "by bolo nebezpečné pre stabilitu krajiny".
"V súvislosti s generálmi existujú len dve realistické možnosti: buď sa vzdajú dobrovoľne, alebo budú súdení" pred domácim súdom, vyhlásil Stojkovič, člen konzervatívnej Demokratickej strany Srbska (DSS) premiéra Vojislava Koštunicu.
Obžalovanými sú bývalý šéf generálneho štábu Nebojša Pavkovič, jeho zástupca Vladimir Lazarevič a dvaja policajní generáli, Vladimir Lazarevič a Streten Lukič. Predpokladá sa, že Djordjevič sa ukrýva v Rusku, zvyšní traja otvorene žijú v Srbsku.
Belehrad je pod intenzívnym medzinárodným tlakom, aby zatkol a vydal do Haagu asi 15 obžalovaných. USA a EÚ spoluprácou s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) podmieňujú poskytovanie budúcej finančnej a politickej podpory.
Najžiadanejšou osobou je bývalý veliteľ bosnianskosrbských jednotiek, generál Ratko Mladič, ktorý v Srbsku dlhé roky otvorene žil a ktorý je obžalovaný z genocídy v súvislosti s masakrou v Srebrenici a obliehaním Sarajeva počas bosnianskej vojny (1992-95). Západní predstavitelia v minulosti naznačili možnosť súdenia generálov v Srbsku, ak Srbsko zatkne a vydá Mladiča, k čomu však nedošlo.
Stojkovičove vyjadrenia vyvolali kritiku jednej zo strán menšinovej koaličnej vlády - prozápadných liberálov z G17 Plus, ktorí varovali, že nedostatočná spolupráca s ICTY zablokuje integráciu krajiny do Európy.
"Spolupráca s haagskym súdom je nevyhnutná, vrátane splnenia našich medzinárodných záväzkov," povedala hovorkyňa G17 Ksenija Milivojevičová.
Koštunicov kabinet sa zdráha vydávať obžalovaných, keďže je odkázaný na socialistov exprezidenta Slobodana Miloševiča, ktorí svoju podporu v parlamente podmienili ukončením zatýkania a vydávania. Miloševiča do Haagu v júni 2001 vydala vtedajšia reformná vláda Zorana Djindjiča.
Popredný funkcionár socialistickej strany Ivica Dačič vyjadrenie Stojkoviča privítal. Zároveň potvrdil, že v prípade zatknutia a vydania ktoréhokoľvek z podozrivých strana stiahne svoju podporu vláde.
Hlavná prokurátorka ICTY Carla del Ponte dala Belehradu na dokázanie spolupráce termín do novembra, keď Bezpečnostnej rade OSN prednesie správu o úrovni kooperácie jednotlivých krajín bývalej Juhoslávie.
2 3 ari juh