Brusel 19. októbra (TASR) Nastupujúci predseda Európskej komisie José Manuel Barroso hľadá kompromisné riešenie sporu okolo nominácie talianskeho kandidáta Rocca Buttiglioneho na post komisára pre spravodlivosť.
Po nečakanej schôdzke s Barrosom to dnes v Bruseli povedal líder socialistov v Európskom parlamente Martin Schulz. Socialisti minulý týždeň pohrozili, že ak Barroso nezmení rozdelenie kresiel vo svojom tíme, novú komisiu pri schvaľovaní v EP 27. októbra nepodporia.
Buttiglioneho nomináciu neodporučil parlamentný výbor pre občianske práva a slobody kvôli jeho výrokom, že homosexualita je hriech a že ženy by mali ostať doma a starať sa o deti.
Podľa Schulza dnes Barroso na stretnutí predložil niekoľko nových prvkov k riešeniu krízy, podrobnosti však nechcel uviesť. Veľmi otvorene, po vypočutí pána Barrosa si myslím, že sa pokúša o konštruktívne riešenie, a dúfam, že sa takéto riešenie nájde, povedal nemecký europoslanec novinárom.
Hoci podrobnosti z dôvernej schôdzky neuviedol, nepriamo naznačil, že by mohlo dôjsť k istým zmenám v oblastiach, za ktoré má byť Buttiglione zodpovedný.
Samozrejme to záleží na viacerých stranách i na samotnom Buttiglionem. Predseda komisie dostal náš odkaz a zjavne ho pochopil. Ja nie som neprístupný kompromisu, uzavrel Schulz dva dni pred dôležitou schôdzkou lídrov politických frakcií EP s Barrosom.
Poslanci EP kritizovali po pohovoroch okrem Buttiglioneho aj maďarského kandidáta Lászlóa Kovácsa, Dánku Mariann Fischerovú Boelovú, Holanďanku Neelie Kroesovú a Lotyšku Ingrid Udreovú.
Líder najsilnejšej frakcie v EP ľudovcov - Hans-Gert Pöttering dnes po stretnutí s európskymi liberálmi vyjadril presvedčenie, že Barroso bude brať parlament vážne a vyvodí z pohovorov dôsledky, ktoré oznámi na štvrtkovom stretnutí. Ľudovci majú v EP 268 zo 732 poslancov.
Kľúčovú úlohu pre schválenie Barrosovej komisie môžu hrať liberáli, ktorých sedí v laviciach EP 87. V júli prakticky všetci podporili Barrosovu nomináciu na čelo EK.
Podľa straníckych zdrojov teraz Barrosovi odporúčajú, aby z Buttiglioneho portfólia, ktoré má obsahovať spravodlivosť, bezpečnosť a slobodu, vyňal oblasť občianskych práv a zveril ju niekomu inému.
EP nemá právo odmietnuť jednotlivého komisára, pretože komisiu bude na budúci týždeň schvaľovať ako celok. Ak by ju neodsúhlasil, ostala by dočasne vo funkcii odchádzajúca komisia na čele s Romanom Prodim.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel