Londýn 19. októbra (TASR) - Vojna v Iraku zvýšila prinajmenšom z krátkodobého hľadiska riziko terorizmu namiereného proti Západu. Konštatuje to dnes vo svojej výročnej správe Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie (IISS).
Do svojej pravidelnej správy s názvom Vojenská rovnováha, informujúcej o rozsahu a schopnostiach ozbrojených síl jednotlivých krajín, pridal IISS sekciu týkajúcu sa teroristickej siete al-Káida.
"Vo všeobecnosti sa zdá, že riziko teroristických útokov na obyvateľov západných štátov a západné záujmy v arabských krajinách sa po začatí vojny v Iraku v marci 2003 zvýšilo," uvádza sa v správe.
Vojenskou inváziou a okupáciou Iraku USA podľa IISS demonštrovali svoj záujem zmeniť politický status quo v arabskom svete s cieľom presadzovať americké strategické a politické záujmy.
"Vzhľadom na to je z krátkodobého hľadiska pravdepodobné, že invázia v Iraku povzbudí nábor džihádistov a zvýši motiváciu al-Káidy nabádať k teroristickým operáciám a pomáhať pri nich," uvádza inštitút.
V správe sa konštatuje, že od teroristických útokov na USA z 11. septembra 2001 sa už podarilo zadržať alebo zabiť asi polovicu z 30 najvyššie postavených členov al-Káidy. Na slobode je však stále približne 20.000 militantov s rôznymi úrovňami schopností a motivácie, ktorí absolvovali výcvik v táboroch na území Afganistanu.
Vojna v Afganistane, ktorá nasledovala po 11. septembri 2001, síce oslabila schopnosti al-Káidy, zároveň však sťažila pátranie po jej lídroch, keďže ich zahnala do ťažko prístupných horských oblastí pozdĺž afgansko-pakistanských hraníc.
Západné štáty so silnými vládami vo všeobecnosti odviedli dobrú prácu pri prevencii útokov zo strany al-Káidy, tvrdí IISS a poznamenáva, že najväčším úspechom tejto organizácie v západnej Európe a Severnej Amerike od 11. septembra 2001 boli tohtoročné útoky v Madride.
Zintenzívnila sa však činnosť teroristov v rozvojových krajinách ako Keňa, Indonézia, Pakistan a Saudská Arábia. Mnohé z útokov na ich území uskutočňujú miestne militantné skupiny, tie sú však často preukázateľne spojené s teroristami z organizácie Usámu bin Ládina.
Správa konštatuje, že v ostatných troch rokoch bol dosiahnutý istý pokrok v úsilí o zastavenie prílevu finančnej podpory pre al-Káidu, to však výrazne neoslabilo jej silu.
Útoky z 11. septembra 2001 stáli al-Káidu podľa IISS pravdepodobne iba okolo 500.000 dolárov (asi 16 mil. Sk) a bombové útoky na indonézskom ostrove Bali len 35.000 dolárov (okolo milióna korún).